OpinieŚwiatMieżujew: koniec strefy neutralnej

Redakcja6 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

W związku z tym, że nasze wcześniejsze prognozy okazały się trafione i wydarzenia rozwijały się zgodnie z przewidzianym przez nas scenariuszem, mamy prawo dokonać nowej prognozy. Moim zdaniem, w ciągu najbliższego tygodnia przestanie istnieć zachodni odcinek Wielkiego Limitrofu, czyli strefa neutralna między NATO a Rosją.

Przegrupowanie i kres „wyspy Rosja”

Innymi słowy, zachodnia granica państwa związkowego Rosji i Białorusi (z przyłączoną do niego, „zdemilitaryzowaną” Ukrainą) pokrywać się będzie ze wschodnią granicą bloku NATO. To pierwsze z geopolitycznych następstw tego, czego jesteśmy świadkami. Zdefiniowana niegdyś przez geopolityka Wadima Cymburskiego „wyspa Rosja” przestała istnieć. Najprawdopodobniej Finlandia wejdzie do NATO, Naddniestrze znajdzie się w nowym sojuszu, a Mołdawia, ostatecznie pozbawiona swojego terytorium za Dniestrem, albo ogłosi neutralność, albo przyłączy się do Rumunii.

Blok euroatlantycki będzie próbował się wzmocnić gospodarczo, politycznie i kulturowo.

Usunięcie niepoprawnych

Myślę, że może dojść do zmiany, bez oglądania się na demokratyczne sentymenty, władzy na Węgrzech. Republikanie będą musieli, pod groźbą ogromnego nacisku politycznego na partię, odciąć się od Donalda Trumpa. Z drugiej strony, zapewne do historii przejdzie ideologia Joe Bidena z akcentem na zieloną energetykę i walkę z globalnym ociepleniem, bo pojawi się konieczność zablokowania eksportu przez Rosję surowców energetycznych do Europy, które stanie się podstawowym zadaniem każdej amerykańskiej administracji.

Uważam, że nastąpi próba ułożenia stosunków z Iranem jako potencjalnym dostawcą gazu do Europy.

Chińska niewiadoma

Wszystko to jest nietrudne do przewidzenia i nieuniknione. Jest tylko jedno pytanie: czy możemy oczekiwać ataku Chin na Tajwan i czy w ten sposób Chiny otworzą „drugi front” przeciwko Zachodowi, czy też ograniczą się wyłącznie do abstrakcyjnego wsparcia dyplomatycznego?

Z pewnością pojawią się próby rozgrywania Chin i ciężko przewidzieć, jak postąpi Pekin – czy stanie ramię w ramię z Rosją, czy będzie wolał zająć pozycję tego trzeciego, który skorzysta, gdy dwóch się bije.

Widać wyraźnie, że Rosja przygotowała się na długi konflikt z Zachodem i się go nie obawia. Najwyraźniej zrezygnowała już z prób „podzielenia” Zachodu. Wygląda więc na to, że nasz kraj ma przygotowane krótkoterminowe scenariusze oporu. W perspektywie długookresowej przechodzimy do świata, który dzielić się będzie na wrogie sobie bloki, bez neutralnej strefy limitrofów, która mogłaby rozładowywać pojawiające się napięcia. Sądzę, że niebezpieczny i ryzykowny charakter tej sytuacji geopolitycznej już wkrótce wyjdzie na jaw.

doc. Borys Mieżujew

Borys Mieżujew (ur. 1970 w Moskwie) – rosyjski filozof, politolog i konserwatywny dziennikarz. Autor kilku monografii naukowych, w tym na temat koncepcji geopolitycznych Wadima Cymburskiego.

Źródło: https://t.me/russica2/44424

Redakcja