AktualnościZmarł Zdzisław Daraż (1932-2022).

Red.2 lata temu
Wspomoz Fundacje

W wieku 89 lat zmarł Zdzisław Daraż. Bibliotekarz, historyk, publicysta, pisarz, człowiek kochający Rzeszów.

Komendant wpierw Hufca ZHP w Lubaczowie, skąd pochodził, a potem wieloletni komendant Chorągwi Rzeszowskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Świadek działań ukraińskich szowinistów. Działał na rzecz prawdy o zbrodniach UPA.

„Wszystko odbywało się na moich oczach, pomimo tego, że byłem małym chłopcem. Chodziłem do liceum. Strach, który przeżywaliśmy i te okropieństwa widziałem na własne oczy (…) Największy problem polega chyba na tym, że prezydent nie uznaje rzezi wołyńskiej za zbrodnię (…) ofiary rzezi wołyńskiej zabijano dwukrotnie. Raz – na Wołyniu, a drugi raz – pamięć o tym wszystkim. Część Ukraińców nazywa Stepana Banderę bohaterem narodowym, a zbrodni jego formacji na Polakach w ogóle nie widzi. Tu chodzi o pamięć i o nic więcej, żeby Ukraińcy przyznali: „Tak było” – mówił dla portalu Rzeszów News.

Był absolwentem historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kochał Rzeszów i z nim się związał w okresie pracy zawodowej. Autor książek – „Obiekty biblioteczne”, ”Absolwenci” ,”Ogniska za Sanem”, ”Zawierucha nad Sanem”. Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Publicysta – popularyzował Rzeszów w prasie krajowej regionalnej i lokalnej. Bibliografia jego artykułów obejmuje ponad 200 pozycji. Przewodniczył Komitetowi Redakcyjnemu Bibliografia Rzeszowszczyzny. Pomysłodawca serii wydawniczej ”Resoviana” wydawanej przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa w której ukazało się 30 pozycji. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Profile”. Przez 22 lata był redaktorem naczelnym „Echa Rzeszowa”. Przez prawie 30 lat przewodniczył Towarzystwu Przyjaciół Rzeszowa. Radny RM Rzeszowa w 4 kadencjach.

Odznaczony między innymi: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz medal Ministra Kultury Gloria Artis.

ŁMJ.

Red.