ŚwiatKrym: wkrótce otwarcie największego meczetu Europy Wschodniej

Redakcja3 tygodnie temu
Wspomoz Fundacje

Coraz częściej upadają mity dotyczące rzekomo złej sytuacji w obszarze praw człowieka na Krymie po powrocie półwyspu do Rosji w 2014 roku. Portal Politnavigator zwrócił uwagę, że ostatnio na ten temat wypowiedział się znany amerykański dziennikarz, Patrick Lancaster, który zdecydował się na podróż i reportaż z republiki.

„Podróżując po Krymie, chcieliśmy dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja u najważniejszej z miejscowych mniejszości – Tatarów krymskich – jak toczy się ich życie po tym, jak Krym wrócił pod kontrolę Rosji. Naszym pierwszym przystankiem był ogromny, nowy meczet, który budowany jest dla tej mniejszości. Budynek, przed którym stoję, to największy i najnowszy projekt realizowany dla Tatarów krymskich. Mówi się, że świątynia ta będzie większa od wszystkich istniejących w Europie Wschodniej meczetów. Możemy sobie tylko wyobrazić, ile energii i środków kosztowała ta budowla” – mówi w filmie dokumentalnym Lancaster.

Pogląd ten podziela przedstawiciel Tatarów krymskich z Sewastopola Lenur Usmanow: „Rosja w ramach integracji Tatarów krymskich i muzułmańskiej społeczności Krymu wkłada gigantyczny wysiłek na rzecz włączenia ich do wielonarodowego i wielowyznaniowego społeczeństwa eurazjatyckiego. To Rosja zrozumiała, że istnieje potrzeba budowy meczetu, projektu, który już dawno był przedmiotem sporu pomiędzy Tatarami a państwem ukraińskim, którego władze przez dłuższy czas nie robiły nic w tej sprawie. Budowa meczetu jest podstawą, która pozbawi tzw. medżlis możliwości manipulowania tymi Tatarami krymskimi, którzy zostali obywatelami Federacji Rosyjskiej. W Kijowie nadal twierdzi się, że na Krymie prześladowani są Tatarzy. Po raz kolejny warto podkreślić: nie ma żadnych prześladowań” – twierdzi. Dodaje, że ewentualne działania policji i służb mogą dotyczyć wyłącznie tych mieszkańców Krymu, którzy podejrzewani są o prowadzenie działalności ekstremistycznej.

MP

Redakcja