OgłoszeniaAkcja „Serce 2021” pod patronatem Myśli Polskiej

Redakcja11 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

W piątek, 10 września, spotkajmy się w Kołobrzegu. Wraz z organizatorami będziemy na Was czekać przy Szańcu, podczas zbiórki pieniędzy, zorganizowanej przez Bractwo Mundurowe RP oraz Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Straży Granicznej. To wszystko podczas akcji „Serce 2021 – Pamięć, Prawda, Przyszłość”, której patronem medialnym jest tygodnik „Myśl Polska”.

W barwnej oprawie występów grup rekonstrukcyjnych, urządzona zostanie w formie kwesty i aukcji zbiórka pieniędzy dla tych, którzy sami już nie mogą upomnieć się o sprawiedliwość. Sieroty, wdowy i wdowcy po zmarłych, byłych funkcjonariuszach i pracownikach cywilnych, którym słynna „ustawa dezubekizacyjna”, zwana również „ustawą hańby” odebrała należne renty i emerytury. Ci, którzy jeszcze żyją, mogą dochodzić swoich praw. Rodziny zmarłych – niestety już nie.

Obszerny artykuł na ten temat ukazał się na naszych łamach miesiąc temu. Przypomnijmy w skrócie. W grudniu 2016 roku uchwalono ustawę, która praktycznie pozbawiła środków do życia kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Głównie pracowników mundurowych, policjantów, pograniczników, ale i pracowników cywilnych – jak choćby personel szpitala podległego pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, pracowników łączności, wystawiających numery PESEL, czy wydających paszporty. Ustawa objęła wszystkich, zatrudnionych między 16 lipca 1945 roku a 16 lipca 1990 roku.

Spowodowało to całą masę tragedii, w tym nagłych zgonów. Sześćdziesiąt cztery osoby zmarły przy listonoszu wręczającym im „list śmierci”, czyli kopertę z ogromną pieczątką Instytutu Pamięci Narodowej. Trudno zliczyć wszystkie te nieszczęścia z samobójstwami, rodzinnymi włącznie. Tym bardziej, że każda organizacja czy stowarzyszenie prowadzi swoje własne statystyki.

Głównym celem kołobrzeskiej akcji jest zebranie jak największej kwoty. Przeprowadzona przez osoby publicznie, często znane i lubiane, zbiórka pieniędzy ma pomóc zebrać środki (kwesta, aukcja książek i obrazów), które w całości zostaną przekazane potrzebującym, często zagrożonym eksmisją ludziom.

Dodatkowo, organizatorzy zamierzają przedstawić prawdziwy obraz tragicznych skutków dwóch ustaw: tej ostatniej z 2016 roku, jak również wcześniejszej, lekko zapomnianej z 2009 roku.

Wśród zaproszonych gości są Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz, reżyser Andrzej Dziedzic, a spotkanie poprowadzi aktorka i modelka Anna Jarmińska wraz z niżej podpisanym redaktorem naczelnym portalu Bractwa Mundurowego RP. Lista osób nie jest jeszcze zamknięta, więc pojawi się jeszcze wiele znanych i powszechnie lubianych postaci. Oprócz pokazów grup rekonstrukcyjnych, organizatorzy szykują wiele innych niespodzianek i atrakcji.

Piotr Jastrzębski

Redakcja