AktualnościJak budowaliśmy Rosję

Redakcja3 lata temu
Wspomoz Fundacje

Dzień po urodzinach i trzy dni przed świętami dotarła do mnie najnowsza książka „Jak budowaliśmy Rosję – polskie korzenie rosyjskiego imperium”. Taki podwójny prezent. Autorem jest oczywiście sam Mariusz Świder.

Politolog, arabista, były radca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Absolwent Uniwersytetu MGIMO, ukończył także studia podyplomowe na kierunku służba zagraniczna w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie. Jego książki są kopalnią wiedzy napisaną w taki sposób jakby czytało się znakomitą powieść przygodową.

Książka „Jak budowaliśmy Rosję” jest uzupełnionym i oprawionym wydaniem pracy „Jak stwarzaliśmy Rosję”. Jest zdecydowanie grubsza i zawiera więcej informacji. Autor znany z znakomitego poczucia humoru żartował w programie kol. Maciej Poreba, że jego książki grubieją wraz z nim, ja widzę inną prawidłowość – rosną objętościowo wraz z coraz bardziej rozległą wiedzą autora. Książka wydana nakładem Frondy liczy 775 stron (liczne zdjęcia i ryciny). Uważam wybór wydawnictwa za bardzo trafny, wbrew opinii wielu Kolegów, mówiących że trzeba było wydać w jakimś naszym wydawnictwie, np. Myśl Polska.

Autor jest bardzo daleki od wciskanego nam przez Przeciwnika kompleksu rzekomej polskiej wyższości nad Rosją, i uniżenia wobec Zachodu. Jest sprawiedliwy w tym temacie. My – ludzie chcący normalnych czyli partnerskich stosunków z słowiańską Rosją – do książki dotrzemy. Autora i jego postawę znamy i szanujemy. Jednak dzięki temu wydawnictwu, książka może trafić do tych, którzy dali omamić się wszechobecnej rusofobii. Nawet do czytelników Gazety Polskiej. I być może część z nich zacznie myśleć samodzielnie, poza narzucanymi schematami.

O książce wypowiedzieli się między innymi trzej wielcy polscy uczeni, co pozwolę sobie przytoczyć:

Prof. Witold Modzelewski: „Książka odkrywa współczesnemu Czytelnikowi skazany dziś na zapomnienie udział Polaków w historii Rosji. Udowadnia, że wspólnota przeszłości polsko-rosyjskiej może być nie tylko źródłem traumy, ale też powodem do dumy. Książka polecana jest zwłaszcza naszym rusofobom”.

Prof. Adam Wielomski: „Znakomite popularyzatorskie opracowanie relacji polsko-rosyjskich z odmiennej perspektywy niż dominująca. To przedstawienie sylwetek wielu Polaków i osób mających polskie korzenie, którzy mieszkali w Rosji (czasem dobrowolnie, czasem z przymusu) i postanowili włączyć się w gospodarkę, życie kulturowe, polityczne i społeczne rosyjskiego społeczeństwa”

Prof. Włodzimierz Osadczy: „Wykonując benedyktyńską pracę i gromadząc informacje na temat obecności Polaków w wielu przestrzeniach funkcjonowania Rosji, Mariusz Świder sporządził dzieło wielkie i solidne. To kronika ułożona w porządku problemowym, podająca nazwiska i dokonania Polaków, którzy przyczynili się do rozwoju rosyjskiego życia społecznego. Każde nazwisko to odrębna opowieść, a czasem i szokująca niespodzianka historyczna. A nazwisk tych są setki”.

Autorowi serdecznie dziękuję za przesłany egzemplarz z dedykacją. Książkę wszystkim bardzo polecam, jest do nabycia w licznych księgarniach internetowych. Wiem, że autor posiada kilka ostatnich egzemplarzy poprzedniego wydania pracy, czyli „Jak stwarzaliśmy Rosję” i można ją zamówić z autografem pod adresem radun@radun.pl

Łukasz Marcin Jastrzębski

Na zdjęciu autor z red. naczelnym „Myśli Polskiej” Janem Engelgardem.

Redakcja