KresySzuchewycz: lwowski stadion musi nosić imię Bandery

Redakcja3 lata temu
Wspomoz Fundacje

Na antenie lwowskiego kanału telewizyjnego NTA odbyła się dyskusja na temat banderyzacji Ukrainy, którą większość uczestników oceniła jako krok we właściwym kierunku.

Jednym z rozmówców NTA był Jurij Szuchewycz, były deputowany Rady Najwyższej, wnuk zbrodniarza wojennego Romana Szuchewycza, którego imieniem niedawno nazwały stadion miejski władze Tarnopola.

„Ukraina odrywa się, odcina tą pępowinę, która wiązała nas z Moskwą. Jeszcze nas w wielu sferach łączy. Dlatego Moskwa jest taka zła, bo rozumie, że my coraz dalej od nich odchodzimy, oddalamy się. Nie mogą nam wybaczyć tego, że przejrzeliśmy na oczy. Co do zmiany nazw – w Tarnopolu nadali stadionowi imię Romana Szuchewycza, a we Lwowie rada obwodowa zaproponowała zmianę nazwy stadionu ‘Arena-Lwów’ na stadion imienia Stiepana Bandery. To dobrze, bo jeszcze dalej oddalamy się od Moskwy. I od Warszawy też. Dalej i dalej. Przeczytajcie, co do nas napisali Polacy z Zamościa. Co tam napisali? Że Szuchewycz jest winien ludobójstwa narodu polskiego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zastanówcie się: Małopolska to Polska w Galicji i oni tego nie zapomnieli. Dla nich my tu, we Lwowie to Małopolska Wschodnia. I pozwalają sobie tak się do nas zwracać! Tym bardziej są powody, żeby zwrócić się do prezydenta i premiera, by nadać stadionowi ‘Arena-Lwów’ imię Stiepana Bandery” – stwierdził Szuchewycz, były lider neobanderowskiego Ukraińskiego Zgromadzenia Narodowego – Ukraińskiej Samoobrony Ludowej (UNA-UNSO), nagrodzony jeszcze przez Wiktora Juszczenkę orderem „Bohatera Ukrainy”.

Zob.

(4) Шухевич заявив, що Україна нарешті відрізає ту пуповину, яка нас пов’язувала з Москвою – YouTube

Wtórował mu inny z uczestników programu, nacjonalistyczny bojówkarz Taras Jelejko z tzw. batalionu „Aratta”: „Z konfliktem zbrojnym, z wojną, którą prowadzimy teraz z Moskalami, wszystko jest jasne – to jest agresja. Ale oprócz tego przeciwko Ukrainie toczy się wojna humanitarna. I tą wojnę prowadzą nie tylko Moskale, ale też Polacy. Jeśli popatrzeć w przeszłość, to historia naszej wojny z Polakami trwa już od ponad sześciu wieków. Ostatni nasz konflikt zbrojny zakończył się zaledwie sto lat temu. Z Moskalami walczymy od 350 lat. Wojna humanitarna z nimi trwa te 350 lat, zmieniając się w konwencjonalną. I właśnie taka reakcja różnych krajów na nadawanie imion naszych bohaterów tym czy innym stadionom, lotniskom, krytykowanie nas – to jest humanitarna wojna przeciwko naszej historii”.

Zob.:

(4) Елейко заявив, що гуманітарну війну з Україною ведуть не тільки московіти, а й поляки – YouTube

Telewizja NTA działa od 1998 roku i jest jednym z głównych kanałów telewizyjnych na Ukrainie Zachodniej.

Redakcja