ŚwiatIran rozpoczyna negocjacje członkowskie z EUG

Redakcja3 tygodnie temu
Wspomoz Fundacje

Po powrocie z oficjalnej wizyty w Moskwie przewodniczący irańskiego parlamentu Mohammad Kalibaf oświadczył, że jego kraj podejmuje negocjacje dotyczące uzyskania członkostwa w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

„Unia połączyła kraje regionu i stworzyła strefę wolnego handlu. Iran rozpoczął rozmowy na temat uzyskania statusu pełnoprawnego członka tej unii, a przygotowania do akcesji przeprowadzone zostaną w ciągu najbliższych dwóch tygodni” – poinformował Kalibaf.

17 maja 2018 roku w Astanie EUG podpisała z republiką islamską porozumienie tymczasowe o obniżeniu stawek celnych, które zakładało, że w ciągu kolejnych trzech lat cła na niektóre towary mają zostać całkowicie zniesione. W efekcie średnia stawka celna w obrocie z EUG spadła do 3,1%. Porozumienie zawiera listę 502 kategorii towarów irańskich i 360 kategorii z krajów unii, na które stawki celne mają być stopniowo znoszone.

Istniejąca od 1 stycznia 2015 roku EUG zrzesza obecnie pięć państw (Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Armenia), trzy kolejne kraje (Mołdawia, Uzbekistan, Kuba) mają status obserwatora, zaś z czterema funkcjonuje już strefa wolnego handlu (Iran, Wietnam, Singapur, Serbia).

Poza zgłoszeniem akcesu do EUG, Iran jest na etapie przystępowania do realizacji 25-letniego porozumienia inwestycyjnego z Chinami, w wyniku którego kraj ma zostać włączony do projektu „Jednego Pasa, Jednej Drogi” oraz otrzymać inwestycje chińskie o wartości od 280 do 400 mld dolarów.

Źródło: https://www.farsnews.ir/en/news/13991122000315/Speaker-Iran-Preparing-fr-Permanen-Membership-f-Erasian-Ecnmic-Unin

Redakcja