ŚwiatLibia: powrót Kaddafiego?

Redakcja1 miesiąc temu
Wspomoz Fundacje

W ogarniętej wojną domową od obalenia Muammara al-Kaddafiego Libii zazwyczaj uwagę przykuwają dwie skrystalizowane siły konfliktu: kontrolujący Trypolis i zachodnią część kraju Rząd Zgody Narodowej z Fajizem as-Sarradżem na czele oraz bazującą w Tobruku i kontrolującą regiony wschodnie Libijską Armię Narodową z gen. Chalifą Haftarem na czele. Ostatnie demonstracje w całym szeregu libijskich ośrodków miejskich wskazują jednak na formowanie się trzeciej siły: opozycji skupionej wokół syna Muammara al-Kaddafiego Saifa Islama al-Kaddafiego.

W ostatnich tygodniach odbyło się kilkanaście demonstracji Libijczyków rozczarowanych polityką władz w obu częściach podzielonego państwa. Wyrażano na nich rozczarowanie brakiem zgody na kompromis między Trypolisem a Tobrukiem, impasem w kolejnych próbach rokowań i ogólny deficyt zaufania do funkcjonujących w libijskiej polityce od 2011 roku weteranów antykaddafistowskiej opozycji. Podczas zjazdu i wiecu organizatorów protestów, który odbył się ostatnio w położonym na zachód od Trypolisu nadmorskim mieście Zuwara, zgromadzeni wystosowali list do al-Kaddafiego, w którym zwracają się wprost z apelem o jego zdecydowany powrót do krajowej polityki.

“Wobec dokonywanych przez zdrajców i agentów prób wyprzedania własnej ojczyzny i ściągnięcia do niej sił kolonialnych, wzywamy wszystkich mieszkańców Libii do sprzeciwu” – czytamy w ich oświadczeniu. Dalej mamy apel do spadkobiercy pułkownika al-Kaddafiego, w którym jest on określany przez autorów mianem “miecza narodowego pojednania, odbudowy i rozwoju, miecza Libii jutra, która będzie zdolna do odzyskania szacunku na świecie”.

To już kolejne z wystąpień wyraźnie wskazujących, że al-Kaddafi junior cieszy się rosnącym poparciem libijskiej prowincji, pozostając w zasadzie jedynym aktywnym politykiem mającym realny potencjał wyborczy. Stąd spekulacje wokół jego udziału w kolejnych wyborach i dynamiczny rozwój struktur założonego przez niego ruchu – Ludowego Frontu Wyzwolenia Libii. Ugrupowanie to nawiązuje do przeszłości kraju pod rządami płk. al-Kaddafiego, prezentując jednocześnie dość umiarkowany, pojednawczy i akceptowalny w różnych regionach kraju program polityczny. Sam al-Kaddafi uznawany jest niekiedy w tradycjonalistycznych i religijnych wspólnotach za mahdiego, figurę zbawcy w wyzwoliciela w islamie.

Saif Islam al-Kaddafi urodził się jako drugi syn w związku Muammara al-Kaddafiego i jego drugiej żony Safii Farkasz. Ukończył studia inżynierskie na Uniwersytecie al-Fateh w Trypolisie, a następnie uzyskał stopień doktora nauk politycznych na London School of Economics. Przez lata funkcjonował w bliskim kręgu współpracowników swego ojca, zdobywając doświadczenie m.in. jako negocjator umów i porozumień międzynarodowych umożliwiających normalizację stosunków Libii z szeregiem państw. Od 2011 do 2017 roku więziony przez grupę bojowników z miasta Zintan w zachodniej części kraju.

AD

Redakcja