AktualnościŚwiatŁatwiejszy wjazd do Rosji

Wspomoz Fundacje

Od 1 stycznia Federacja Rosyjska wprowadziła możliwość uzyskiwania wiz elektronicznych dla obywateli 52 krajów, w tym Polski. Wcześniej taki tryb wizowy dotyczył wyłącznie osób podróżujących do obwodu kaliningradzkiego, obwodu leningradzkiego, Sankt Petersburga i Dalekowschodniego Okręgu Federalnego. Obecnie wiza elektroniczna pozwala na podróżowanie po całym terytorium rosyjskim.

Do złożenia elektronicznego wniosku wizowego nie jest wymagane zaproszenie, rezerwacja hotelu czy inne, niezbędne dotychczas dokumenty. Nie będą też potrzebne wizyty w konsulacie; wystarczy w terminie nie krótszym niż cztery dni przed planowanym wyjazdem złożyć formularz elektroniczny dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, załączając do niego skan aktualnej fotografii i paszportu.

Ważność wizy to 60 dni od dnia jej wydania, w ciągu których można jednorazowo spędzić w Rosji do 16 dni. Dokument elektroniczny wydawany jest osobom podróżującym do Rosji w celach turystycznych, biznesowych, rodzinnych lub kulturalnych. Granicę rosyjską na podstawie wizy elektronicznej można przekraczać np. na lotniskach największych miast obwodowych (Moskwa, Petersburg, Rostów nad Donem, Niżnyj Nowgorod), ale również na przejściach drogowych i kolejowych z Polski do obwodu kaliningradzkiego: Głomno-Bagrationowsk, Braniewo-Mamonowo, Grzechotki-Mamonowo, Bezledy-Bagrationowsk, Gołdap-Gusiew.

Niestety, na razie jest to jedynie perspektywa na przyszłość, bo od 18 marca 2020 roku w związku z zagrożeniem pandemicznym, wydawanie wiz elektronicznych zostało zawieszone (jeszcze w jego dotychczasowej, znacznie węższej formule). Ograniczono również wydawanie wiz tradycyjnych. Z nowych możliwości będzie można zatem skorzystać dopiero po faktycznym otwarciu granic.

 

Mateusz Piskorski