AktualnościKwarantanna narodowa. Nowe obostrzenia

Wspomoz Fundacje

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamykamy hotele, także na ruch służbowy” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie – nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi” – mówił minister. – „Apeluję do każdego z państwa, każdego Polaka, o odpowiedzialność: za siebie, za swoich bliskich, za zachowanie, które przestrzega normy i regulacje, które wprowadzamy. Wiem jednak, że same apele nie pomogą, same apele to za mało”.

Lista obostrzeń obejmuje:

Zamknięcie hoteli, także dla wyjazdów służbowych. Wyjątek będą stanowiły służby mundurowe, medycy i pracownicy szpitali specjalistycznych.

Zamknięcie stoków narciarskich.

Zamknięcie galerii handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, aptek, sklepów z książkami i prasą oraz wolno stojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych.

Infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko dla sportu zawodowego.

10-dniową kwarantannę dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

W noc sylwestrową, od godz. 19:00 31 grudnia 2020 roku do godz. 6:00 1 stycznia 2021 roku będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się.

Obostrzania spotkały się z silną krytyką przedsiębiorców. Wskazują oni na brak merytorycznego uzasadnienia i czytelnej podstawy prawnej działań rządu. Przypominamy, że dotychczasowe obostrzenia wywołały już falę bankructw w szczególności w branży hotelarskiej i gastronomicznej.

 

fot. https://www.gov.pl/web/zdrowie

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.