AktualnościChińska sonda wróciła z Księżyca

Wspomoz Fundacje

Jak poinformowała agencja Xinhua, zasobnik chińskiej sondy księżycowej Chang’e 5 z kapsułą zawierającą próbki materiału skalnego z Księżyca, wylądował w środę w chińskim regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Tym samym Chiny stały się trzecim państwem, które zdołało przywieźć próbki skał z powierzchni naszego naturalnego satelity na Ziemię. Jak do tej pory próbki z Księżyca pozyskały tylko Związek Radziecki i USA. Przywożąc księżycowy materiał na naszą planetę Chang’e 5 była pierwszą taką misją od ponad 40 lat.

Jak donoszą agencje Change 5 pobrała 2 kg materiału skalnego z obszaru Oceanu Procellarumna na jasnej stronie księżyca. Materiał został pobrany z powierzchni oraz dzięki odwiertom także z głębokości 2 m. Po wylądowaniu sondy próbki zostały załadowane na specjalny śmigłowiec, który zabrał je do Pekinu.

„To oczywista manifestacja potęgi technologicznej „Państwa Środka” w dziedzinie, która już niedługo stanie się polem konkurencji ściśle militarnej, inaczej niż to było w czasach „zimnej wojny” gdy podbój kosmosu dopiero się rozpoczynał.” – skomentował Karol Kaźmierczak z portalu kresy.pl

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.