AktualnościTrwają protesty rolników

Wspomoz Fundacje

W Bratianie, w województwie warmińsko-mazurskim rolnicy z Agrounii przeprowadzili kolejną akcje protestacyjną. Blokowany był jeden pas drogi krajowej nr 15.

„Zabawa się skończyła. Dalej tego ucisku nie wytrzymamy. AGROunia Warmia i Mazury dziś na drodze. Nie chcą rozmawiać, ignorują problemy więc działamy dalej” – czytamy w komentarzu na facebookowym profilu Agrounii. Wpis opatrzony jest fotografiami. Na jednej z nich widać kukłę z podobizną Jarosława Kaczyńskiego. Kukła posadowiona jest na taczce, w rękach trzyma futerko. Stanowi  to czytelną aluzję do tzw „piątki dla zwierząt”.

Jak donoszą media protestujący rozrzucali na drodze baloty ze słomą i obornik. Protest miał stosunkowo pokojowy przebieg. Obecnie droga jest już przejezdna.

To już kolejna w ostatnich dniach odsłona rolniczych protestów, które rozpoczęły się po wniesieniu przez posłów PiS projektu ustawy tzw „piątki dla zwierząt”. Liderem protestów jest Agrounia, stosunkowo nowy ruch rolniczy, o charakterze społeczno-politycznym. Według własnych deklaracji jednoczy ona rolników różnych branż, by umożliwić im wspólne działanie.

Program Agrounii jest dość ogólnikowy. Deklaruje ona potrzebę zmiany oblicza polskiej wsi, uzdrowienia handlu żywnością i przywrócenia równowagi ekonomicznej na rynku. „Rolnictwo to ostatni bastion polskiego kapitału w gospodarce. Siłą naszego rolnictwa są bowiem gospodarstwa rodzinne, które produkują zdrową i wysoką jakościowo żywność. Naszym celem jest obrona rynku krajowego i ochrona naszych rodzin. Nasze dzieci zasługują na to, abyśmy zapewnili im bezpieczną przyszłość”– czytamy na stronie internetowej ruchu.

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.