ŚwiatRosjanie więzieni w Trypolisie na wolności

Wspomoz Fundacje

Po półtora roku dwaj obywatele rosyjscy przetrzymywani w trypoliskim nielegalnym więzieniu przez bojówkarzy związanych z islamistycznymi grupami terrorystycznymi, działającymi we współpracy z resortem spraw wewnętrznych Rządu Zgody Narodowej, odzyskali wolność.

Socjolog Maksim Szugalej i tłumacz Samer Suejfan zostali porwani w maju 2019 roku. Zajmowali się oni badaniami opinii społecznej Libijczyków, jednocześnie odbywając spotkania z przedstawicielami różnych opcji politycznych w skonfliktowanym kraju. Byli współpracownikami Fundacji Obrony Wartości Narodowych założonej przez Aleksandra Malkiewicza. Nie otrzymali żadnego formalnego aktu oskarżenia i tym samym stali się de facto zakładnikami. Na temat ich losów powstał głośny film fabularny „Szugalej”.

Uwolnienie Rosjan jest efektem wielomiesięcznych starań MSZ, w tym jego wiceszefa Michaiła Bogdanowa, będącego jednocześnie specjalnym pełnomocnikiem rosyjskiego prezydenta ds. Bliskiego Wschodu i krajów Afryki. Może oznaczać kolejny krok w kierunku zakończenia wojny domowej toczącej się od obalenia Muammara Kaddafiego w 2011 roku w tym północnoafrykańskim kraju,

Mateusz Piskorski