AktualnościSerwis Informacyjny – sygnały zauważone 26.04.2025

Red.1 godzinę temu
Wspomoz Fundacje

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 26.04.2025

Polska. W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”.

Polska. Kandydat na prezydenta Polski Joanna Senyszyn (b. SLD) dosadnie odniosła się do kwestii polityki migracyjnej w Kanale Zero. Powiedziała między innymi: „Można zacytować, co powiedział burmistrz Rotterdamu (Ahmeda Aboutaleba -red.) To muzułmanin, który przyjechał (do Holandii – red.) jako czterolatek. Jak tam zaczęły się robić sytuacje niemiłe, to miał przemówienie między innymi do swoich rodaków imigrantów. Powiedział, że (…) przyjechaliście tutaj, żyjecie, kraj dał wam nową szansę, tak jak i mnie. Macie się dostosować, a nie, to wypie….ć”. Joanna Senyszyn zwróciła również uwagę na to, że: „prawica zachwyca się II Rzeczpospolitą, a przecież to była społeczność wielokulturowa, wielonarodowościowa. To PRL stał się monolitem pod względem narodowości” Stwierdziła, że od końca II wojny światowej nasz kraj ma „najlepsze granice, jakie można sobie wyobrazić”.

Polska. Były premier Leszek Miller powiedział w Radiu Zet u Bogdana Rymanowskiego, że Joanna Senyszyn jest lepszym kandydatem niż Adrian Zandberg czy Magdalena Biejat.

Polska. Na portalu RMF FM zamieszczono mało uczciwy tekst „Kim jest Maciej Maciak?”. W tekście cytuje się na mało przychylnego środowiskom patriotycznym i antywojennym Kamila Basaja (założyciela INFO OPS Polska). Powiedział on: „Rosjanie mogą próbować wykorzystać kandydaturę Maciaka do przetestowania systemu wyborczego w Polsce (…) ma potencjał, aby dostarczyć Rosjanom wiedzy o wrażliwości polskiego społeczeństwa na prorosyjskie narracje”. Działacz lewicy antyimperialnej Arkadiusz Domaradzki napisał: „Ataki na Macieja Maciaka ze strony polityków i mediów, należy postrzegać w szerszym kontekście i traktować je jako część ataku wymierzonego we wszystkich, którzy nie podzielają stanowiska fanatycznie antyrosyjskiego.”

Polska. Sztab kandydata na prezydenta Grzegorza Brauna zdecydował o zakończeniu współpracy z dziennikarzem Piotrem Korczarowskim. To efekt jego związku Marianną Schreiber. Według „Faktu” celebrytka jest w trakcie rozwodu z byłym ministrem w rządzie PiS-u Łukaszem Schreiberem. W ostatnim czasie była związana z byłym posłem PiS-u Przemysławem Czarneckim. Marianna Schreiber stała sie znana w okresie tzw. Strajku Kobiet. W tym okresie była przeciwniczką prób ograniczania legalności przerywania ciąży i stronniczką ruchu LGBT+.

Polaka. Poseł PiS-u Dariusz Matecki opuścił areszt w Radomiu. Wcześniej Prokuratura Krajowa przekazała, że poręczenie majątkowe w kwocie 500 000 złotych zostało wpłacone. Według ustaleń Zespołu Śledczego nr 2 Prokuratury Krajowej, poseł Matecki działając w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości, uczestniczył w ustawianiu konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Poseł Dariusz Matecki stwierdził: „Nikt mnie nie złamie. Wychowałem się na życiorysach żołnierzy wyklętych„.

Polska. Strona ukraińska uważa, że ​​zmiana tablicy pamiątkowej na zbiorowej mogile żołnierzy UPA w Polsce jest aktem wandalizmu i celową prowokacją, która jest na rękę Rosji. Nieznani sprawcy zamontowali tabliczkę z napisem: „Zbiorowa mogiła Ukraińców, członków UPA odpowiedzialnych za terror i ludobójstwo na bezbronnej ludności polskiej, ukraińskiej i żydowskiej”. Pierwotna treść napisu głosiła: „Zbiorowa mogiła Ukraińców, którzy zginęli w walce z sowieckim NKWD w lasach monasterskich w nocy z 2 na 3 marca 1945 roku”. Zmianę tablicy publicznie poparł były premier Polski Leszek Miller.

Polska. W Warszawie odbył się „Protest ludzi lasu”, czyli ogólnopolska manifestacja leśników, myśliwych, przedstawicieli branży drzewnej oraz rolników. W demonstracji udział wzięli członkowie Klubów Myśli Polskiej. Protestujący domagają się m.in. zatrzymania destrukcji polskiego sektora leśno-drzewnego, realnego dialogu z rządem oraz dymisji szefowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Ekspert Mirosław Majkowski napisał: „Ignorancja, tupet, bezczelność tej władzy sięga Himalajów. Delegacja leśników została zarówno w Ministerstwie Klimatu i Środowiska jak i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przyjęta przez piąty garnitur. W lasach państwowych za obronę lasów przed pseudoekologami zwalnia się i wyrzuca na bruk ludzi z ogromną wiedzą i doświadczeniem”.

Polska. Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Markowski powiedział: “41% Polaków powyżej 15. roku życia przeczytało w zeszłym roku co najmniej jedną książkę. W przeciwieństwie do innych krajów, gdzie czytelnictwo spada, w Polsce szczęśliwie rośnie”.

Unia Europejska. Europejski Trybunał Praw Człowieka naciska na Polskę w sprawie uznawania wbrew polskiej konstytucji tzw. małżeństw homoseksualnych. W ogłoszonym w czwartek wyroku Trybunał orzekł, że Polska, nie rejestrując zawartego w Wielkiej Brytanii związku osób tej samej płci, złamała Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

 

Unia Europejska. Stało się dokładnie to co przewidywali kilka tygodni temu uczestnicy programu „Minął tydzień” na kanale „Myśl Polska” – Jan Engelgard, Adam Śmiech, Mateusz Piskorski i Przemysław Piasta. Polscy europosłowie nie byli w stanie przegłosować korzystnych dla naszego kraju warunków dotyczących rozdania 1,5 mld euro grantów na przemysł zbrojeniowy. Wyjściowa propozycja KE zakłada, że preferowane będą firmy, których produkty zawierają minimum 65% komponentów pochodzenia europejskiego. 35% mogłoby pochodzić np. z USA czy Korei Południowej. Tyle że w głosowaniu na połączonych dwóch komisjach Parlamentu Europejskiego przegłosowano – głównie za sprawą Niemców i Francuzów – by było to minimum 70%. Europoseł Michał Dworczyk napisał: „To cios w polski przemysł zbrojeniowy i całą wschodnią flankę Unii. Nasze firmy, często opierające się na technologii spoza UE – w tym z USA czy Korei Południowej – zostają praktycznie wykluczone z udziału w programie”

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump powiedział, że: „Ukraina, kierowana przez Wołodymyra Zełenskiego, nie podpisała ostatecznych dokumentów dotyczących bardzo ważnej umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie metali ziem rzadkich. Jest ona spóźniona o co najmniej trzy tygodnie. Miejmy nadzieję, że zostanie ona podpisana natychmiast. Prace nad ogólnym porozumieniem pokojowym między Rosją a Ukrainą przebiegają sprawnie”

Stany Zjednoczone. Głośnym echem odbił się wywiad prezydenta USA Donalda Trumpa dla magazynu „Time”. Prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział: „Myślę, że wojna wybuchła wtedy, gdy (Ukraińcy – red.) zaczęli mówić o przystąpieniu do NATO„. Dodał jednoznacznie, że „Krym pozostanie w Rosji„. Wywiad spowodował falę krytyki na Ukrainie, w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump wydał „Proklamację dotyczącą Dni Pamięci Ofiar Holocaustu„. Prezydent USA wspomniał w niej o Romach i Sinti, „narodach pochodzenia słowiańskiego i polskiego”, osobach niepełnosprawnych, Świadkach Jehowy, homoseksualistach, a także co wzbudziło zdziwienie radzieckich jeńcach wojennych,. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk podziękował prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi za taki tekst proklamacji uznającą zbrodnie ludobójstwa na Polakach i Żydach. Zaprosił go również do „współpracy w wezwaniu Niemiec do negocjacji w celu uzyskania pojednania i reparacji”.

Stany Zjednoczone. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance napisał, że „Europa powinna była zrobić więcej, by powstrzymać wojnę w Iraku w 2003 roku. Wezwał też państwa europejskie do wykazania się większą niezależnością, by nie były wasalami USA„.

Rosja. Rosyjski Komitet Śledczy potwierdził, że zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Rosji gen. Jarosław Moskalik zginął w eksplozji w obwodzie moskiewskim. Do zamachu doszło w miejscowości Bałaszycha pod Moskwą. Do tej pory nie ustalono, kto stoi za zamachem na generała. Władze rosyjskie określiły to jako akt terrorystyczny, i podejrzewają Ukraińców.

Rosja. W Moskwie zakończyło się spotkanie specjalnego wysłannika Donalda Trumpa Steve’a Witkoffa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowy trwały trzy godziny. Doradca Kremla Jurij Uszakow powiedział: „Ta rozmowa pozwoliła nam jeszcze bardziej zbliżyć stanowiska Rosji i Stanów Zjednoczonych nie tylko w sprawie Ukrainy, ale także w wielu innych kwestiach międzynarodowych”. W negocjacjach uczestniczył również Kiryłł Dmitrijew, szef rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich i specjalny przedstawiciel Putina. Rosyjskie agencje prasowe odnotowują, że było to drugie spotkanie Putina i Witkoffa w ciągu ostatnich dwóch tygodni i czwarte od początku roku.

Rosja. Syn zastępczyni dyrektora CIA Juliann Galliny Gloss, zginął w kwietniu 2024 roku podczas walk po stronie Rosji na Ukrainie. 21-letni Michael Gloss był anarchistą, działaczem antyfaszystowskim i krytykiem polityki Stanów Zjednoczonych. Zginął najprawdopodobniej podczas rosyjskiej ofensywy w rejonie Bachmutu we wschodniej Ukrainie. Jego pogrzeb odbył się w grudniu 2024 roku w hrabstwie Fairfax niedaleko Waszyngtonu – osiem miesięcy po jego śmierci.

Ukraina. W Puźnikach w obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy rozpoczęły się w ekshumacje Polaków pomordowanych przez Ukraińców. Potwierdziła to wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk. Ukraińska prasa zwraca uwagę, że mogą tam być pochowani Polacy i Ukraińcy. Kondratiuk powiedziała, że „Ukraina dała pozwolenie na badania na trzech obiektach. Polska też już dała pierwsze pozwolenie. To właśnie ta wzajemność (…) którą należy wzmacniać”. Zdziwienie tym faktem wyraził mający korzenie kresowe Józef Iwaniuk z Klubu Myśli Polskiej: „Pierwsze słyszę o jakiś ekshumacjach w Polsce. Czy dotyczą one tych z UPA, którzy walczyli po wojnie z Wojskiem Polskim? Nie potrafię odnaleźć żadnych informacji na ten temat” Portal Kresy,pl pisze o jeszcze innym problemie: „Były polski ambasador Bartosz Cichocki w wywiadzie dla RMF24 odniósł się do kwestii prac ekshumacyjnych w Puźnikach (Ukraina – red.). Między innymi zwrócił uwagę na jeden z postulatów badaczy: „według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci do któregoś roku życia (…). To by oczywiście zmieniło liczbę”. Sprawę skomentował Józef Iwaniuk: „Strona Ukraińska boi się odnalezienia okrutnie pomordowanych dzieci w tym niemowlaków. Obawy te związane są z tym, że to mogłoby zmienić stosunek do historii Ukrainy wielu Europejczyków, którzy nie mają seledynowego pojęcia czym był banderyzm w okresie wojny i powojnia”.

Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział: „To prawda, co mówi prezydent  Trump. Zgadzam się z nim, że dzisiaj nie mamy wystarczająco dużo broni. Broni, a nie ludzi, ponieważ nasi ludzie są najważniejsi, ale twierdzenie, że nie mamy armii, nie jest prawdą. I dlatego zgadzam się z prezydentem Trumpem, że Ukraina nie ma wystarczająco dużo broni, aby odzyskać kontrolę nad Półwyspem Krymskim za jej pomocą”.

Ukraina. Krytykujący politykę Wołodtmyra Zełenskiego mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział w BBC, że Ukraina może być zmuszona oddać część terytorium w ramach porozumienia pokojowego z Rosją. Wpływ na tę decyzję może mieć rosnąca presja ze strony Donalda Trumpa.

Ukraina. Jak informuje „Wirtualna Polska” wczorajszy dzień był dla Ukrainy dramatyczny. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w czwartek Rosja przeprowadziła blisko 150 ataków na ukraińskie pozycje oraz ponad 4500 ostrzałów z broni ciężkiej. Najtrudniejsza sytuacja była w rejonie Pokrowska. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że rakieta balistyczna, która uderzyła w Kijów, pochodzi z Korei Północnej, a większość jej komponentów wyprodukowano w USA.

Ukraina. Zgodnie z opublikowanym raportem inflacyjnym Narodowego Banku Ukrainy, w 2025 roku kraj może opuścić około 200 000 obywateli.

Ukraina. Jak informuje „Wirtualna Polska” ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski wizytował rolniczy biznes poszukiwanego listem gończym Tarasa Barszczowskiego. Na stronach resortu zamieszczono pochwalny tekst, przedstawiający go jako nowoczesnego inwestora i eksportera do UE. Zgodnie z zarzutami polskiej prokuratury jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i poszukiwany listem gończym. Jego firma TB Fruit upadła w 2022 roku. Polscy przedsiębiorcy nie otrzymali około 40 mln złotych. Urząd Skarbowy ściga ukraińskiego biznesmena o 7 mln złotych niezapłaconego podatku VAT. Kolejne 8 mln złotych chciałby z niego ściągnąć UOKiK, który nałożył na niego karę za wykorzystywanie przewagi kontraktowej w umowach z rolnikami.

Wielka Brytania. „The Times” pisze, że Wielka Brytania rozważa rezygnację z wysłania tysięcy żołnierzy na Ukrainę. Decyzja ta jest podyktowana obawami o rozszerzenie konfliktu. Podobne kroki może podjąć Francja. Zamiast tego brytyjskie zaangażowanie ma skupić się na odbudowie i dozbrojeniu ukraińskiej armii.

Węgry. Premier Węgier Viktor Orban zwrócił się po południu do premiera Polski Donalda Tuska: „Drogi Donaldzie, nie rób sobie zbyt wielkich nadziei. Węgry nie opuszczą Unii Europejskiej. Przekształcimy ją wraz z Patriotami za Europą, aby przywrócić jej to, czym była kiedyś, kiedy Polska i Węgry dołączyły do UE”. To reakcja na wpis Donalda Tuska: „Warto było wygrać wybory, żeby marzenie Jarosława Kaczyńskiego o Budapeszcie w Warszawie nigdy się nie spełniło. To też jest stawką najbliższych wyborów”.

Węgry. Rozpoczął działalność Węgiersko-Polski Instytut Wolności – o czym poinformował „Nasz Dziennik”. Placówka będzie działała w ramach Centrum Praw Podstawowych w Budapeszcie. Pracami nowej międzynarodowej instytucji pokieruje przebywający na Węgrzech poseł Marcin Romanowski.

Niemcy. Na uroczystości 80. rocznicy spotkania żołnierzy USA i ZSRR nad Łabą w saksońskim Torgau pojawił się ambasador Rosji w Niemczech Siergiej Nieczajew. Premier Saksonii Michael Kretschmer powiedział rosyjskiemu dyplomacie, że „Rosja jest odpowiedzialna za wojnę na Ukrainie”. Wywołało to okrzyki niezadowolenia wśród uczestników. Ambasador Nieczajew zapytany, co sądzi o tym, że nie jest mile widziany na uroczystości, powiedział: „Nie czuję tego. Czuję się dobrze”.

Niemcy. Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makejew nie życzy sobie przedstawicieli Federacji Rosyjskiej na uroczystościach upamiętniających kapitulacje Wehrmachtu. Ambasador Makejew powiedział: „Rosja bombarduje ukraińskie miasta, torturuje cywilów na okupowanych terytoriach, deportuje ukraińskie dzieci, zabija ukraińskich ocalałych z Holokaustu i nazywa to „wyzwoleniem od nazistów”. Jest to „najbardziej perfidna i najgorsza relatywizacja usprawiedliwiająca nowe zbrodnie wojenne”.

Litwa. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda: „Jeśli zrobimy to, co proponuje (Waszyngton – red.) i uznamy Krym za de jure rosyjski, będzie to bomba z opóźnionym zapłonem, która będzie wybuchać cały czas”. Dodał również, że „to jest czerwona linia, której nie można przekroczyć”.

Watykan. Około 250 000 osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra – poinformował Watykan po zamknięciu bazyliki. Watykan liczy się z przybycie ogromnej ilości wiernych, którzy będą chcieli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych. Na pogrzeb przybywają politycy z całego świata. Obecne będą delegacje z 130 państw świata. Na pogrzebie będą obecni prezydent Włoch Sergio Mattarella i włoska premier Giorgia Meloni. W Rzymie będą także obecni król i królowa Belgów Filip i Matylda, król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, a także król Hiszpanii Filip VI z królową Letycją. Obecność zapowiedział też następca tronu brytyjskiego, książę William oraz norweski książę koronny Haakon i księżna Mette-Marit. Obecni będą prezydenci: Stanów Zjednoczonych – Donald Trump, Francji – Emmanuel Macron, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier, Polski – Andrzej Duda, Szwajcarii – Karin Keller-Sutter, Słowacji – Peter Pellegrini, Węgier – Tamas Sulyok, Litwy – Gitanas Nauseda, Łotwy – Edgars Rinkeviczs, Estonii – Alar Karis, Finlandii – Alexander Stubb, Mołdawii – Maia Sandu, Chorwacji – Zoran Milanovic, Cypru – Nikos Christodoulides, p.o. prezydenta Rumunii – Ilie Bolojan, Argentyny – Javier Milei, Brazylii – Luiz Inacio Lula da Silva, Dominikany – Luis Abinader, Ekwadoru – Daniel Noboa. Olaf Scholz z Niemiec, Keir Starmer z Wielkiej Brytanii, Micheal Martin z Irlandii, Ulf Kristersson ze Szwecji, Petr Fiala z Czech, Bart De Wever z Belgii Kyriakos Mitsotakis z Grecji oraz Rosen Żelazkow z Bułgarii. Portugalię będą reprezentować zarówno prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, jak i premier Luis Montenegro. Obecna będzie szefowa Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen. Swoje przybycie potwierdził krytykujący w przeszłości papieża Franciszka przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Watykan. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zadecydował, że na pogrzeb głowy Kościoła rzymskokatolickiego papieża Franciszka pojedzie minister kultury Olga Lubimowa. Putin z uznaniem mówił o papieżu Franciszka we wtorek w Moskwie podczas spotkania z prawosławnymi patriarchami Rosji i Serbii. Prezydent Rosji Putin powiedział, że Franciszek „był dobrze nastawiony do Rosji”. Putin przypisał latynoamerykańskiemu pochodzeniu zmarłego papieża to, że „szczególnie pielęgnował stosunki z Rosją”. Przypomniał swoje spotkania z papieżem w roku 2013, 2015 i 2019.

Watykan. Obecność na pogrzebie papieża Franciszka potwierdzili prezydenci Filipin i Timoru Wschodniego – Ferdinand Marcos Jr. i Jose Ramos-Horta oraz wiceprezydent Tajwanu Chen Chien-jen (Stolica Apostolska jest jedynym państwem w Europie, które uznaje Tajwan).

Watykan. Papież Franciszek przed śmiercią wypłacił wszystkie swoje pieniądze (200 000 euro) i wsparł finansowo projekt uruchomienia fabryki makaronu, w której szansę na naukę zawodu i pracę zyskają osadzeni w więzieniu dla nieletnich w Casal del Marmo.

Jordania. Szef MSW Jordanii Mazen Al Farrayeh poinformował o delegalizacji fundamentalistycznego Bractwa Muzułmańskiego. Jordańskie służby specjalne zatrzymały 16 potencjalnych członków Bractwa, oskarżając ich o planowanie ataków z użyciem rakiet i materiałów wybuchowych. W Jordanii Bractwo zostało rozwiązane wyrokiem sądu z 2020 roku, działało jednak nadal jako partia Islamski Front Działań, która w wyborach z 10 września 2024 roku zdobyła 31 mandatów w 138-osobowej Izbie Reprezentantów, stając się w niej najliczniej reprezentowaną siłą polityczną. Nie jest jasne, jak decyzja MSW wpłynie na przyszłość ugrupowania. O sprawie pisze na stronie „Myśli Polskiej” Roland Lasecki.

Kirgistan. Armia Kirgistanu przygotowuje umowę zakupu dwóch śmigłowców KAI KUH-1 od Korei Południowej. Zamiar budzi wielkie zdziwienie w Rosji.

Burkina Faso. Prezydent Ibrahim Traore powiedział: „Mówią mi ciągle, że skończę jak Mu’ammar Kadafi, Thomas Sankara czy jakikolwiek młody przywódca, który chciał uczynić Afrykę lepszą. Nie boję się i nie będę rozczarowany jeśli umrę za swój naród.”

łj

Red.