FelietonyHermes: Zamach zamachowi nierówny

Redakcja4 tygodnie temu
Wspomoz Fundacje

Zamach na premiera Roberta Ficę, który miał miejsce 15 maja 2024 roku w miejscowości Handlová, przypomniał nam o brutalnej stronie polityki, która niestety jest obecna w historii ludzkości.

To wydarzenie, które wstrząsnęło opinią publiczną na Słowacji, ale nie tylko, zmusza nas do refleksji nad agresją w życiu politycznym.

Atak na demokrację

Zamach na Ficę był pierwszym przypadkiem zamachu na urzędującego premiera w Europie od czasu zamordowania premiera Serbii Zorana Đinđicia w marcu 2003 roku. W obu przypadkach, zamachy były brutalnym atakiem na demokrację i pokojowe rządy.

Podobnie jak w przypadku zamachu na Đinđicia, sprawca zamachu na Ficę, Juraj Cintula, był osobą znaną w swojej społeczności. Cintula, pisarz i poeta, był legalnie posiadającym broń palną ze względu na pracę ochroniarza w centrum handlowym.

Trwałe blizny

Zamachy na przywódców politycznych, takie jak te na Ficę i Đinđicia, są często porównywane do innych znaczących zamachów w historii. Na przykład, zamach na prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego w 1963 roku, który do dziś jest przedmiotem licznych teorii. Albo zamach na Mahatmę Gandhiego w 1948 roku, lidera ruchu niepodległościowego Indii, który został zamordowany przez Nathurama Godse, hinduskiego fanatyka.

Wszystkie te zamachy mają coś wspólnego – są brutalnym naruszeniem demokracji i pokojowego rządu. Każdy z nich pozostawił trwałe blizny na społeczeństwach, które musiały się zmierzyć z brutalną rzeczywistością zamachów na ich przywódców.

Odrzucić przemoc

W obliczu takich tragedii, ważne jest, aby pamiętać o wartościach, które nas łączą – wolność słowa, pokój, poszanowanie praw człowieka i swobód obywatelskich. Niezależnie od tego, jakie wyzwania stoją przed nami, musimy zawsze dążyć do pokojowego rozwiązania konfliktów i odrzucenia przemocy jako środka do osiągnięcia celów politycznych.

Zamach na premiera Ficę jest przypomnieniem, że mimo postępów, które poczyniliśmy jako społeczeństwo, wciąż mamy wiele do zrobienia i nigdy nie możemy sobie pozwolić na spoczywanie na laurach. To wydarzenie nie może jednak kolejny raz zasłonić rzeczywistości tylko z powodu medialnego rozgłosu.

Codzienny zamach

Polityków i zwykłych ludzi zaangażowanych w imię pokoju, takich jak Robert Fico, jest bardzo wielu, lecz większość nie ma ani medialnego rozgłosu, ani parasola ochronnego – mówiąc szczerze, nie mają żadnej ochrony. O zamachu dokonanym przez jednego szaleńca mówi cały świat mainstreamu.

O zamachu mainstreamu na indywidualność człowieka, na jego niezbywalne prawo do posiadania własnego poglądu i bycia rzetelnie informowanym – o tym nie mówi nikt. A ten zamach dokonuje się codziennie: przez cenzurę, manipulacje, pomówienia i kłamstwa.

Przybywa nas

Naszym zadaniem jest bycie czynnikiem równowagi i głosem rozsądku opartym na faktach, tak aby każdy mógł wyrobić swoje zdanie jako wolny człowiek. Każdy z Was może być częścią tego środowiska, które budujemy – i widzimy, że codziennie Was przybywa.

To wyzwanie, które musimy podjąć razem, z determinacją i odwagą, aby zapewnić lepszą przyszłość dla nas wszystkich.

David Hermes

Redakcja