ŚwiatWęgry zadowolone ze szczytu NATO

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

„Praktycznie tylko przekształcenie Komisji NATO-Ukraina w Radę NATO-Ukraina stanowi jakikolwiek postęp w stosunkach NATO-Ukraina. Odpowiedzialność zwyciężyła, a NATO wreszcie zajęło odpowiedzialne stanowisko” powiedział w Wilnie minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó (na zdjęciu).

Udało nam się podjąć decyzję, która nie grozi eskalacją wojny, a państwa członkowskie dały jasno do zrozumienia, że Ukraina zostanie zaproszona do członkostwa w NATO, jeśli kraj spełni wszystkie warunki i jeśli sojusznicy jednomyślnie tak uznają” – powiedział.

Podkreślił, że kraj będący w stanie wojny nie może stać się członkiem NATO, ponieważ rozbudowa organizacji wojskowej musi pociągać za sobą wzmocnienie bezpieczeństwa wspólnoty, a nie jej pogorszenie, a przyjęcie Ukrainy dzisiaj groziłoby dryfowaniem w konflikt zbrojny, którego należy unikać. „Nie ma zaproszenia, więc nie ma harmonogramu dla Ukrainy i myślę, że w tej sytuacji była to jedyna odpowiedzialna decyzja, jaką NATO mogło podjąć” – powiedział. Szijjártó podkreślił, że ponieważ nie ma ani zaproszenia, ani harmonogramu, nie może być mowy o żadnej przyspieszonej ścieżce” w odniesieniu do akcesji Ukrainy.

„Ponadto rząd w Kijowie musi nadal przygotowywać roczne plany narodowe, a w tych ramach potrzebne są również reformy polityczne, na przykład w zakresie praw mniejszości, ponieważ NATO jest nie tylko sojuszem obronnym, ale także wspólnotą opartą na wartościach” – wskazał. „Te roczne plany narodowe będą stale oceniane przez ministrów spraw zagranicznych, więc my również tam będziemy i oczywiście zwrócimy szczególną uwagę na poszanowanie praw mniejszości” – powiedział.

Minister poinformował prasę, że przywódcy państw NATO przeprowadzą również rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Australii, Korei Południowej, Japonii i Nowej Zelandii. Podkreślił również, że ostatnie wydarzenia geopolityczne zwiększyły znaczenie wzmocnienia współpracy z partnerami z Pacyfiku. „W pełni to popieramy, ponieważ Japonia i Korea Południowa są również naszymi strategicznymi partnerami, mamy bliskie relacje polityczne, a wiele inwestycji napływa na Węgry z obu krajów” – zaznaczył.

„Jednocześnie, z naszego punktu widzenia, jest co najmniej tak samo ważne, że NATO nie nie jest organizacją antychińską, nie zostało stworzone przeciwko Chinom, jego obecna działalność  nie jest przeciwko Chinom i nie uważamy Chin za przeciwnika lub wroga” – podkreślił. „Sami uważamy, że współpraca z Chinami, podobnie jak współpraca z Koreą Południową i Japonią, daje ogromne możliwości i wielkie możliwości” – dodał.

Za: Magyar Hirlap

fot. profil fb Petera Szijjarto

 

Redakcja