AktualnościDebata antywojenna o militaryzacji

Redakcja7 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Odbyła się kolejna z cyklu debat antywojennych, tym razem z inicjatywy kanałów internetowych Myśl Polska TV, Wbrew Cenzurze oraz Pitoń TV.

Uczestnicy dyskutowali przede wszystkim o planach militaryzacji Polski oraz konfliktach w sferze symbolicznej prowadzących do eskalacji konfliktu zbrojnego toczącego się na Ukrainie.

O militaryzacji

W pierwszej części rozmowy Sebastian Pitoń (Góralskie Veto, Pitoń TV), Przemysław Piasta (Myśl Polska, Fundacja Narodowa im. Romana Dmowskiego) oraz Mateusz Piskorski (Myśl Polska, Wbrew Cenzurze) omawiali zagrożenia wynikające z przybierającej na sile militaryzacji Polski.

Uczestnicy zwrócili uwagę na rosnące wydatki zbrojeniowe, przeznaczane w pierwszej kolejności na broń ofensywną. Główne kontrakty podpisywane są z dostawcami amerykańskimi, co  prowadzi do uzależnienia polskiego systemu obronnego od strony amerykańskiej.

Z drugiej strony, pomimo rosnących wydatków na obronność, oficjalne dane wskazują na rosnącą liczbę żołnierzy zawodowych przechodzących na emerytury. Dodatkowo Wojsko Polskie okazuje się w wielu obszarach bezradne, co może wynikać nie tyle z niedofinansowania, co złego i nieudolnego gospodarowania zasobami.

O wojnie symboli

Druga część debaty poświęcona została zagadnieniom polityki historycznej i konfliktu na poziomie symboli. Kanwą rozważań stały się ostatnie wydarzenia związane z obchodami Dnia Zwycięstwa 9 maja w Warszawie oraz decyzja Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przemianowania Kaliningradu na Królewiec. Wojny pomnikowe prowadzą do eskalacji napięć społecznych; przykładem mogą być ostatnie dewastacje pomników radzieckich i niszczenie w odpowiedzi na to pomników miejscowych nacjonalistów w krajach bałtyckich.

O wadze tych spraw rozmawiali Adam Śmiech (Myśl Polska), Krystian Jachacy (Praca Polska), Włodzimierz Gorki (Polski Ruch Lewicowy), Piotr Panasiuk (Polski Ruch Antywojenny) oraz Krzysztof Tołwiński (partia Front).

Obie dyskusje prowadził Tomasz Jankowski (Wbrew Cenzurze). Uczestnicy zapowiedzieli kontynuację cyklu debat i omawianie kolejnych zagadnień.

AD

Redakcja