AktualnościPolskaJan Chłosta laureatem Nagrody Fundacji im. Romana Dmowskiego

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

W Sali Kierbedziów Biblioteki m. st. Warszawy odbyła się uroczysta Gala Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego będąca zakończeniem corocznego konkursu: „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji”.

Werdykt Komisji Konkursowej brzmiał następująco:

„Protokół posiedzenia Jury Nagrody Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego Konkursu „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji”:

Komisja Konkursowa w składzie: Jan Engelgard (przewodniczący), Przemysław Piasta i Adam Śmiech (członkowie) działając na podstawie paragrafu 3 i 4 Regulaminu Konkursu „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji”, po przeanalizowaniu treści książek nominowanych do Nagrody Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego za rok 2022, postanowiła co następuję:

1.Nagrodę Główną przyznać Janowi Chłoście  za przygotowanie do druku (wstęp i opracowanie) książki Jędrzeja Giertycha pt. „Za północnym kordonem (Prusy Wschodnie)”, w Towarzystwie Naukowym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, wydanej po raz pierwszy w roku 1934 i będącej zbiorem jego reportaży z terenu Warmii, Mazur i Powiśla.

W opinii Jury wznowienie książki Jędrzeja Giertycha jest ważnym wydarzeniem wydawniczym przypominającym dorobek nie tylko autora, ale także całej myśli zachodniej Narodowej Demokracji. Laureat Nagrody Głównej, dr Jan Chłosta, jest działaczem i naukowcem zasłużonym dla sprawy polskiej na Warmii i Mazurach. Jest autorem kilku znaczących prac historycznych, m.in. o „Gazecie Olszyńskiej”, a także autorem niezliczonej ilości artykułów na łamach „Słowa na Warmii i Mazurach”, „Życia Olszyńskiego” i „Posłańca Warmińskiego”. Jest laureatem wielu nagród, w tym narody im. Michała Lengowskiego i Nagrody Humanistycznej im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Jury przyznając Nagrodę Główną dr. Janowi Chłoście pragnie w ten sposób docenić także jego życiowy dorobek i pracę na rzecz utrwalania pamięci o polskim ruchu narodowym na Warmii i Mazurach.

2.Wyróżnienie przyznać Fundacji im. Karola Huberta Rostworowskiego w Krakowie za wznowieniem powieści Tadeusza Gluzińskiego pt. „Bezdomny Jedynak”  w serii „Biblioteka Powieści Narodowej”. Powieść Tadeusza Gluzińskiego, działacza SN i ONR-ABC, była publikowana w odcinkach na łamach pisma „ABC” w roku 1930. O ile dorobek publicystyczny Gluzińskiego jest dobrze znany, pisał także pod pseudonimem Henryk Rolicki, jego twórczość literacka nie. Ambicją Fundacji im. Karola Huberta Rostworowskiego jest przypominanie dorobku literackiego ludzi obozu narodowego. Wydanie zapominanej powieści Tadeusza Gluzińskiego jest  realizacją tego zamiaru i w opinii Jury zasługuje na wyróżnienie.

Jan Engelgard, przewodniczący Jury, Przemysław Piasta, członek, Adam Śmiech, członek

Warszawa, 16 marca 2023 roku”.

Jan Chłosta (ur. 1938) jest Warmiakiem, był co najmniej od 1960 roku zaangażowany w utrwalanie pamięci o ruchu polskim na Warmii i Mazurach, redagował m.in. paxowskie „Słowo na Warmii i Mazurach”, a w latach 1984-1986 był Redaktorem Naczelnym Instytutu Wydawniczego PAX (przygotowywał do wydania dzieło Romana Dmowskiego „Polityka polska i odbudowanie państwa”, które ukazało się w 1988). Po 1989 roku udziela się w pracy społecznej i naukowej w Olsztynie w Województwie Warmińsko-Mazurskim.

Prezentacji książek nominowanych dokonał dr Maciej Motas, a wręczenia Nagrody Głównej: Jan Engelgard (Przewodniczący Komisji Konkursowej) i Przemysław Piasta (Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego). Jan Chłosta w swoim wystąpieniu przypomniał działalność Jędrzeja Giertycha na Mazurach, jego zasługi dla ruchu polskiego. W latach 70. Jan Chłosta korespondował z Jędrzejem Giertychem, zachował 8 listów od niego, które będą opublikowane w następnym tomie „Archiwum Narodowej Demokracji”.

Wśród gości Gali wymieć wypada: Piotra Giertycha, wnuka Jędrzeja, który jest także szefem Wydawnictwa Giertych. Na stoisku tego wydawnictwa sprzedawano monumentalne dzieło prof. Władysława Konopczyńskiego „Piłsudski a Polska”. Obecni byli ponadto m.in.: Bogdan Kulas, Romuald Starosielec, Arkadiusz Miksa, Mateusz Piskorski, Mateusz Kotas, Tomasz Jankowski, Andrzej Szczęśniak, Jacek Frankowski, Zbigniew Okorski, Jan Rudziński, Adam Śmiech, Łukasz M. Jastrzębski, Halina Ostowicz, Ryszard Rowiński, Marzena Zawodzińska, Wiesław Kosobudzki. W roli gospodarza wystąpił tym razem Maciej Motas (pracownik Biblioteki m. st. Warszawy), któremu pomagała małżonka Natalia.

Redakcja