AktualnościPolscy socjaliści o cenzurze i Myśli Polskiej

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

Stanowisko Polskiego Ruchu Lewicowego [w organizacji] w sprawie wszechobecnej cenzury, przyjęte na spotkaniu członków i sympatyków 18 marca 2023 roku w Warszawie.

Nadeszły czasy prewencyjnej cenzury. Przestrzenie wolności w III RP, rządzonej przez Prawo i Sprawiedliwość bardzo kurczą. Jednym z argumentów przeciwko Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i całemu obozowi radzieckiemu było to że nie dopuszczał on wolności słowa i krępował niezależną myśl. Dzisiaj pod tym względem jest o wiele gorzej. Cenzurę na Mysiej zastąpiła cenzura globalnych korporacji i rządu. Nie ma możliwości odwołania się, nikt nie wie kto podjął taką decyzję.

Po okresie względnych swobód obywatelskich nadszedł czas „oświeconego absolutyzmu”, w którym właściciele mediów społecznościowych (w mniej lub bardziej formalnym porozumieniu z państwami, będącymi tą „jawną” częścią rzeczywistości, ale odgrywającymi rolę podrzędną wobec co większych korpo) opracowały algorytymy blokujące niepożądane treści”. Służby specjalne na polecenie rządu stosują prewencyjną cenzurę, czego przykładem jest strona internetowa czasopisma „Myśl Polska” czy medialne ataki na organizatorów ruchów antywojennych – czego doświadczyła p. prof. Maria Szyszkowska (Kongres Pokoju) i p. dr Leszek Sykulski (Polski Ruch Antywojenny).

Polski Ruch Lewicowy nie wyraża zgody na totalitarne działania na terenie naszej ojczyzny ani ze strony globalnych korporacji ani rządu. Domagamy się poszanowania wolności słowa i stosowania się do zapisów polskiej Konstytucji, gdzie w Art. 54. czytamy: „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane”, zaś w Art. 32 ” Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne” oraz „Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.”

Domagamy się natychmiastowego zaprzestania stosowania cenzury prewencyjnej i odblokowania nielegalnie blokowanych stron internetowych. Domagamy się również reakcji polskich władz na bezprawne działania cenzorskie obcych korporacji na terenie Polski.

Rzecznik prasowy Polskiego Ruchu Lewicowego (w rejestracji)

dr Włodzimierz Gorki

Redakcja