AktualnościŚwiatWęgry i Austria przeciw zbrojeniu Ukrainy

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

Ministrowie obrony Węgier i Austrii Szalay-Bobrovniczky i Klaudia Tanner zgodnie przeciwstawili się wysyłaniu broni na Ukrainę. Do spotkania obu polityków doszło w Budapeszcie.  

„Żyjemy w epoce zagrożenia, dlatego ważne jest, aby sąsiednie kraje utrzymywały ze sobą dobre stosunki. Z Austrią jesteśmy tradycyjnie dobrymi sąsiadami, a nasza współpraca jest bliska w prawie wszystkich dziedzinach, w tym w wojskowej” – podkreślił węgierski minister obrony Kristóf Szalay-Bobrovniczky na wspólnej konferencji prasowej z austriacką minister obrony Klaudią Tanner w Budapeszcie.

Podczas spotkania omówiono również sytuację na Ukrainie. Kristóf Szalay-Bobrovniczky podkreślił, że stanowisko Węgier jest dobrze znane: „Jesteśmy po stronie pokoju, nie wysyłamy broni na Ukrainę  i pod tym względem jesteśmy zgodni, ponieważ neutralna Austria również nie wysyła broni na tę wojnę”.

Jednak zarówno Austria, jak i Węgry przyjmują uchodźców, a oba kraje wysyłają pomoc humanitarną na Ukrainę. Polityk podkreślił, że w rozmowie rozmawiali m.in. o sytuacji na Bałkanach Zachodnich. Kristóf Szalay-Bobrovniczky stwierdził, że stabilność tych krajów jest bardzo ważna, ponieważ najnowsza historia pokazuje, że należy zwrócić szczególną uwagę na ludzi w tym regionie. Powiedział, że tzw. szlak bałkański jest najbardziej dotknięty nielegalną migracją, dlatego uzgodniono, że kraje muszą skupić się na przepływach migracyjnych dalej na południe.

Minister podkreślił, że Austria, jako kraj neutralny, odgrywa również ważną rolę w bezpieczeństwie regionu, jak jej udział w misji KFOR w Kosowie, którą w zeszłym roku dowodził węgierski dowódca, oraz w misji EUFOR Althea w Bośni i Hercegowinie, gdzie węgierski generał obejmie dowództwo w przyszłym roku i gdzie udział Węgier jest również znaczący.

Austriacka minister obrony powiedziała na konferencji prasowej, że współpraca między oboma krajami jest doskonała, w tym zaangażowanie w siedem wspólnych misji zagranicznych.

Klaudia Tanner zwróciła uwagę, że zagrożenie wojną na Ukrainie nie jest związane tylko z wojną konwencjonalną, należy również wziąć pod uwagę wzajemne oddziaływanie zagrożeń hybrydowych. Podkreśliła, że wpływ migracji był odczuwalny nie tylko w Austrii, ale także na Węgrzech i że konieczna jest współpraca z innymi sąsiednimi krajami w celu powstrzymania migracji. Jednym z rozwiązań, powiedziała, jest wzmocnienie Bałkanów Zachodnich i pomoc tym krajom w integracji z Unią Europejską.

Klaudia Tanner uważa, że UE musi być bardziej asertywna we współpracy z NATO, bo jeśli nie ma jedności, otwieramy drzwi innym zagrożeniom.

Za: Hungary Today

 

Redakcja