AktualnościPolskaW Katowicach o Polsce i Ukrainie

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

16 stycznia w Katowicach Klub Myśli Polskiej wraz z Stowarzyszeniem „Patria” zorganizował spotkanie z znanym geopolitykiem dr Leszkiem Sykulskim na temat „Ukraina a sprawa polska”.

W promocji wydarzenia pomogli nam koledzy z prawej (Konfederacji Korony Polskiej) i lewej strony sceny politycznej (Polskiego Ruchu Lewicowego). Frekwencja nas pozytywnie zdziwiła – przybyło około 100 osób. Całość spotkania była rejestrowana przez telewizję eMisja kol. Piotra Korczarowskiego oraz kilka innych kanałów internetowych. Podczas spotkania sprzedawane były patriotyczne wydawnictwa – największym powodzeniem cieszyła się książka „Roman Dmowski o Rosji i Ukrainie” wydana przez „Myśl Polską”.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac Jana Młotkowskiego ukazująca w jak okrutny sposób szowiniści ukraińscy mordowali ludność polską na Kresach Wschodnich. Jest to wystawa wyklęta, w kilku miejscach nie pozwolono Patriotycznemu Związkowi Organizacji Kresowych i Patriotycznych jej pokazać. Tak stało się między innymi na Jasnej Górze. Uczestnicy spotkania z goryczą komentowali fakt, że nie znalazło się miejsca na ukazanie martyrologii Polaków a jest tam śpiewana „Czerwona kalina”.

Już kilkanaście minut przed rozpoczęciem spotkania sala wypełniła się po brzegi. Jako pierwszy zabrał głos prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Patriotycznych Witold Listowski. Powiedział o tym, iż politycy w Polsce boją się mówić prawdy o stosunkach polsko-ukraińskich. Jako przykład podał zachowanie prezydenta Andrzeja Dudy, który nakazywał ks. Tadeuszowi Isakiewiczowi-Zaleskiemu „ważyć słowa”. Prezes Listowski donośnie powiedział: „My słów nie będziemy ważyć!”. Powiedział również o konieczności powołaniu komitetu organizacyjnego, który będzie zajmował się godnym uczczeniem ofiar w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Zachęcił wszystkich do tego by wspólnie w Warszawie oddać hołd naszym rodakom. Jako drugi przemawiał wydawca „Myśli Polskiej” kol. Przemysław Piasta, który poruszył kwestię cenzury. Podkreślił nielegalność niejawnych działań cenzorskich, które dotknęły myslpolską.info oraz inne portale. Wiele osób nie miało pojęcia, że w Polsce mamy tak bezczelną i zaawansowaną cenzurę. Kolejnym mówcą był pomysłodawca Stowarzyszenia „Patria” kol. Mariusz Świder. Przybliżył on cele jakie stawia sobie „Patria”. Podkreślał, że chce by była to płaszczyzna porozumienia Polaków o różnych przekonaniach ale kochających Polskę.

Przed godziną 17-stą swój wykład rozpoczął dr Leszek Sykulski. Przywitał wszystkich między innymi słowami: „Czołem Wielkiej Polsce!” W swoim ostrym wykładzie nie pozostawił suchej nitki na działaniach Zjednoczonej Prawicy. Według doktora obecny rząd realizuje politykę w interesie USA. Jest w tym zupełnie niesamodzielny i naraża nasz naród na śmiertelne niebezpieczeństwo. Krytycznie odniósł się również, do tych „narodowców”, którzy po rozpoczęciu wojny rosyjsko-ukraińskiej paradowali w klapach z wpinkami w obcych barwach.

Skrytykował działania służb specjalnych w Polsce. Doktor uważa, ze należy zlikwidować ABW, która zajmuje się 71-letnim emerytem Henrykiem Mikietynem z Głogowa, za wyrażenie na Facebooku przeciwnej rządowi opinii w sprawie wojny. Natomiast nie zajmuje się obcymi agenturami, które grasują po Polsce. Sykulski wskazywał na wywiady Stanów Zjednoczonych, Izraela, Niemiec i Ukrainy. Przyczynę bezczynności obecnych władz doktor upatruje między innymi w tzw. „aferze podkarpackiej”. Dr Sykulski namawiał do aktywności i mądrego sprzeciwu. Apelował do zebranych, aby maszerować osobno a uderzać razem. Strategia roju według doktora utrudnia działania Przeciwnikowi: „Nie jest łatwo penetrować setek kanałów, ruchów czy stowarzyszeń”. Podkreślał, że należy działać zgodnie z prawem, na rzecz pokoju i sprzeciwu wobec wojny. Po wykładzie doktor Sykulski odpowiadał na zadawane pytania dotyczące między innymi obrony polskich złóż naturalnych, prawdziwych przyczyn wojny na Ukrainie i działań międzynarodowej finansjery. Podczas spotkania wspomniano o organizowanym w marcu Kongresie Pokoju.

Podczas spotkania rozeszły się wszystkie przywiezione numery „Myśli Polskiej”. Na spotkanie przybyli przedstawiciele różnych środowisk, zarówno z prawej (Konfederacja Korony Polskiej, Partii Nowej Nadziei czy b. Stronnictwa Narodowego), jak i lewej strony (Polski Ruch Lewicowy, Stowarzyszenie „Pokolenia” i SLD-owskiej frakcji w Nowej Lewicy). Znany działacz lewicy czasów Leszka Millera stwierdził, że dzisiaj bliżej mu do tego co mówią endecy niż jego macierzystej partii.

Klub Myśli Polskiej nawiązał wiele ciekawych kontaktów, między innymi z Bielska-Białej, Częstochowy, Sosnowca i Gliwic. Kolejne spotkanie Klubu Myśli Polskiej w Katowicach na przełomie lutego i marca.

Łukasz M. Jastrzębski

Redakcja