AktualnościIrańska flota nad Kanałem Panamskim?

Redakcja11 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Dowódca floty wojennej Islamskiej Republiki Iranu adm. Szahram Irani, przemawiając 11. stycznia na pierwszej narodowej konferencji cywilizacji morza w południowo-wschodnim mieście Konrak, zapowiedział rozmieszczenie w tym roku irańskich sił morskich w pobliżu Kanału Panamskiego.

Irański dowódca zwrócił uwagę na uprzywilejowane położenie swojego kraju nad brzegami Morza Kaspijskiego oraz zatok Perskiej i Omańskiej, wzywając do wykorzystania możliwości dawanych przez te akweny do stworzenia nowoczesnej islamskiej cywilizacji irańskiej. „Irańska historia wypraw morskich jest zakorzeniona głęboko w czasie i rozpoczęła się na długo przed europejską. Powinniśmy poczynić wysiłki dla odzyskania naszej pozycji na morzach” powiedział adm. Sz. Irani.

Irańska flota wojenna zawitała w ubiegłym roku do portu La Guaira w Wenezueli, który będzie zapewne służył jej za bazę zaopatrzeniową. Irańskie okręty wojenne obecne są na oceanach Indyjskim, Atlantyckim i Spokojnym – tym ostatnim, pomimo prób przeciwdziałania penetracji Irańczyków przez Francję i Australię. Irańska marynarka wojenna utworzyła trzy dowództwa morskie dla nadzorowania działań na trzech odpowiadających im akwenach oceanicznych. Dzięki pracy swoich inżynierów i ekspertów wojskowych, siły zbrojne Iranu uniezależniają się technologicznie od zagranicy.

28. istopada 2022 r., na spotkaniu z wyższymi oficerami irańskiej marynarki wojennej, ajatollah Ali Chamenei wezwał do dalszego rozwoju floty wojennej Republiki Islamskiej i utrzymania jej obecności na wodach międzynarodowych i na pełnym morzu. „Świadomość dużych możliwości stwarzanych przez morze musi stać się elementem publicznej kultury kraju”, powiedział duchowo-polityczny przywódca Iranu.

Po 2003 r. Iran awansował do pozycji najpierw mocarstwa regionalnego (obecność w Iraku, Syrii, Libanie) a następnie mocarstwa globalnego (obecność w Wenezueli, penetracja Nigerii, wsparcie Rosji na Ukrainie dronami i rakietami, sojusz z Chinami).Czynniki oficjalne w Teheranie wielokrotnie podkreślały, że wzmacnianie zdolności bojowych, w tym również rozwój broni rakietowej, wedle ich deklaracji – przeznaczonych wyłącznie do celów obronnych, nigdy nie będzie podlegało negocjacjom ani nie stanie się przedmiotem ustępstw.

Ronald Lasecki

Redakcja