AktualnościPapież Franciszek za pokojem.

Red.7 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Papież Franciszek udał się w piątek do ambasady Rosji przy Stolicy Apostolskiej i przekazał ambasadorowi Moskwy swoje zaniepokojenie inwazją Rosji na Ukrainę – podał Watykan. Rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział, że papież spędził w ambasadzie około 30 minut. Bruni nie skomentował doniesień, że 85-letni papież zaoferował ze swojej strony mediację.

„Każda wojna pozostawia świat w gorszej sytuacji niż go zastała. Wojna jest porażką polityki i ludzkości, haniebną kapitulacją, porażką w obliczu sił zła” – taki cytat ze swojej encykliki „Fratelli tutti” zamieścił papież wczoraj wieczorem na Twitterze.

W wielu polskich kościołach przypomina się słowa Jana Pawła II z 16 marca 2003, gdzie przed modlitwą Anioł Pański na placu św. Piotra w Rzymie zwrócił się do słuchających go wiernych:

„Mając na uwadze niebezpieczeństwo uaktywnienia się ekstremizmów, wołam do wszystkich: wciąż jeszcze jest czas na negocjacje; wciąż jeszcze jest szansa na pokój; nigdy nie jest za późno na to, aby się porozumieć i kontynuować rozmowy pokojowe”. Po chwili dodał stanowczo „Ja należę do tego pokolenia, które doświadczyło koszmaru II wojny światowej i któremu udało się przeżyć. Wszystkim młodym ludziom oraz wszystkim, którzy są ode mnie młodsi i którzy w związku z tym sami tego nie doświadczyli, mam dziś obowiązek powiedzieć: Nigdy więcej wojny!”.

Swoje stanowisko opublikowała również Światowa Rada Kościołów.

„Światowa Rada Kościołów potępia każde użycie śmiercionośnej siły zbrojnej w celu rozstrzygania sporów, które mogą być rozstrzygnięte na drodze dialogu. Mocno wierzymy w to, że dialog – oparty na zasadach prawa międzynarodowego i poszanowaniu ustanowionych granic państwowych – był i jest właściwą drogą rozwiązania napięć wokół Ukrainy” – napisał w swym oświadczeniu z 24 lutego ks. Ioan Sauca, pełniący obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów. W imieniu tej największej na świecie organizacji ekumenicznej wezwał do natychmiastowego zakończenia działań wojennych i ochronę życia ludzkiego przed tą przemocą. Zachęcił też Kościoły członkowskie i wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy za mieszkańców Ukrainy i całego regionu.

ŁMJ

Red.