AktualnościRocznica wyzwolenia zbojkotowana przez władze

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Najpierw przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ulicy Żwirki i Wigury w Warszawie odbyły się tegoroczne uroczystości przypadającej 17 stycznia 77. rocznicy wyzwolenia Warszawy spod okupacji niemieckiej. Nie pojawił się na nich ani jeden przedstawiciel władz państwowych i samorządowych.

Zebrani przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrali się przede wszystkim przedstawiciele związków oraz stowarzyszeń mundurowych i weteranów. Delegacje złożyły wieńce i oddały hołd żołnierzom I Armii Wojska Polskiego, których ponad 3 tys. poległo w czasie operacji wyzwalania polskiej stolicy.

Jerzy Tyc i członkowie stowarzyszenia „Rajtar”
Delegacja Stowarzyszenia „Rajtar” z Pawłem Klityńskim na czele

Następnie na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich kwiaty i wieńce złożyły organizacje polskie wraz z organizatorami uroczystości – ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Na czele delegacji rosyjskiej placówki dyplomatycznej stał ambasador Siergiej Andriejew. W operacji wyzwolenia Warszawy zginęło 22 tys. żołnierzy Armii Czerwonej.

Ambasador Siergiej Andriejew
Anton Morozow, radca handlowy ambasady Federacji Rosyjskiej
Delegacja Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód z Jerzym Smolińskim na czele

Po oficjalnych obchodach  odbyło się zorganizowane przez przewodniczącego stowarzyszenia „Kursk” Jerzego Tyca spotkanie 1. Dywizji Piechoty „Odrodzenie”, coraz liczniejszego środowiska zrzeszającego już teraz setki osób z całego kraju, których przodkowie walczyli w szeregach Wojska Polskiego sformowanego na Wschodzie.

Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele bardzo nielicznych mediów – „Myśli Polskiej”, „Faktów po Mitach” oraz portalu Sputnik Polska.

MP

Foto: M. Piskorski, D. Cychol

Redakcja