AktualnościStowarzyszenie Współpracy Polska-Rosja wciąż idzie pod prąd

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

8 grudnia w warszawskim Domu Przyjaźni odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia Współpracy Polska-Rosja, zajmującego się od wielu lat różnorodnymi formami działań na rzecz zbliżenia obu narodów i współpracy polsko-rosyjskiej. Gościem spotkania był m.in. ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew.

Niektórzy odeszli, niektórzy zostali członkami honorowymi

Prezes stowarzyszenia dr Jerzy Smoliński omówił ostatnie półtora roku działalności SWP-R, zwracając uwagę, że aktywność organizacji pozarządowych musiała ulec pewnym ograniczeniom związanym z panującymi w tym okresie ograniczeniami pandemicznymi. Wspomniał też o śmierci szeregu osób zasłużonych dla stowarzyszenia (m.in. prof. Adama Koseskiego i prof. Eugeniusza Duraczyńskiego) i dla szeroko rozumianego dialogu Polski z Rosją (prof. Andrzeja Walickiego).

Autor z Jerzym Smolińskim.

Władze stowarzyszenia zdecydowały się na uhonorowanie kilku osób wspierających jego statutowe cele poprzez przyznanie im honorowego członkostwa. Wśród wyróżnionych w ten sposób znalazł się m.in. polski kosmonauta, gen. Mirosław Hermaszewski oraz wieloletni prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, działacz sportowy, parlamentarzysta i pisarz Bolesław Kapitan.

Kultura, nauka i gospodarka wbrew polityce

Jerzy Smoliński zaprezentował nie tylko dorobek SWP-R, ale przedstawił w zarysie te sfery życia, w których relacje polsko-rosyjskie nie uległy jeszcze zamrożeniu i zerwaniu. Wśród najcenniejszych inicjatyw wymienił odbywający się właśnie festiwal kina rosyjskiego „Sputnik”, jego odpowiednik prezentujący dorobek kinematografii polskiej w Federacji Rosyjskiej (festiwal „Wisła”), ale też szereg imprez kulturalnych organizowanych lokalnie, często niedostrzeganych w skali ogólnopolskiej.

Jerzy Smoliński, prezes SWP-R

Jak podkreślił prezes SWP-R, w Rosji, m.in. dzięki staraniom stowarzyszenia, kształci się obecnie około 200 polskich studentów. Rosną też konsekwentnie, wbrew dekoniunkturze politycznej, polsko- rosyjskie obroty handlowe; w 2020 roku ich wartość osiągnęła 18 mld dolarów, zaś tylko w pierwszym półroczu roku obecnego – 12 mld dolarów. Tendencję tą potwierdził obecny na spotkaniu nowy radca handlowy ambasady FR Anton Morozow, w latach 2016-2021 deputowany do Dumy i członek komisji spraw zagranicznych rosyjskiego parlamentu.

Anton Morozow, radca handlowy ambasady FR
Trudno o optymizm

Wszystko to nie zmienia jednak faktu, że SWP-R działa wbrew dominującemu w polskiej polityce podejściu do naszego największego wschodniego sąsiada. Jak podkreślił ambasador Andriejew, praca na rzecz współpracy polsko-rosyjskiej wymaga dziś odwagi i śmiałości. „Nie widzimy oznak tego, by coś mogło zmienić się na lepsze” – dodał niezbyt optymistycznie szef rosyjskiej placówki dyplomatycznej w Warszawie.

Siergiej Andriejew, ambasador Federacji Rosyjskiej

Na problemy w stosunkach polsko-rosyjskich i ich źródła zwrócił uwagę w przedstawionym przez siebie projekcie uchwały członek zarządu SWP-R Dariusz Cychol, wskazując na „kampanię dezinformacji i nienawiści”. W przyjętej uchwale mowa jest o tym, że przeciwstawić jej mogą się właśnie organizacje pozarządowe.

Stowarzyszenie Współpracy Polska-Rosja ma ambitne plany rozwoju swej działalności na najbliższe lata. Jego atutem jest z pewnością fakt, że gromadzi w swoich szeregach osoby znakomicie znające współczesną Rosję i rozumiejące potrzebę wypracowania z nią partnerskich, wzajemnie korzystnych relacji we wszystkich sferach życia.

Mateusz Piskorski

Uchwała
Walnego Zebrania Członków
Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja

Stowarzyszenie Współpracy Polska-Rosja ocenia jako daleko niezadowalający aktualny stan stosunków między Rzeczpospolitą Polską i Federacją Rosyjską.

Z niepokojem odnotowujemy faktyczne zamrożenie stosunków politycznych między naszymi krajami. Poprawie tego stanu nie służą kampanie dezinformacji, często przemieniające się wręcz w kampanie nienawiści.

Niezmiennie stoimy na stanowisku, że jedyną drogą wiodącą do poprawy stosunków między Polską i Rosją jest droga dialogu, prowadzonego w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Uważamy, że póki pojednaniu nie służy aura kontaktów politycznych, znaczącą rolę w procesie dialogu odgrywać powinny organizacje pozarządowe. Los stosunków Polski i Rosji współzależeć więc będzie również od naszego zaangażowania w działania określone Statutem naszego Stowarzyszenia i jego Deklaracją Ideową. Wierzymy w możliwość poprawy stanu naszych kontaktów i deklarujemy dalszą pracę na ich rzecz.

Warszawa, 8 grudnia 2021 r.

Zdjęcia: Redakcja, D. Cychol.

Redakcja