AktualnościŚwiatWłochy: Fiore wciąż w areszcie

Redakcja2 miesiące temu
Wspomoz Fundacje

Zatrzymany 9 października podczas rzymskiej demonstracji przeciwko wprowadzeniu obowiązkowych paszportów „covidowych” w zakładach pracy lider włoskiej partii Nowa Siła (wł. Forza Nuova) Roberto Fiore nadal przetrzymywany jest w areszcie.

Tymczasem pytania w jego sprawie zadają posłowie do Parlamentu Europejskiego. Ioannis Lagos, eurodeputowany z Grecji (ELASYN, Narodowa Świadomość Ludowa) pisze w swojej interpelacji w tej sprawie, zatytułowanej Antydemokratyczne metody przeciwko nacjonalistom we Włoszech:

„Na fali masowych protestów przeciwko wprowadzeniu tzw. zielonych paszportów we Włoszech, znów pojawiła się dyskusja na temat delegalizacji partii ‘skrajnie prawicowych’. Powołując się na włoską Konstytucję, która zakazuje odtwarzania partii faszystowskiej, wszystkie siły systemowe we Włoszech próbują zdelegalizować Forza Nuova oraz inne ugrupowania, które zareagowały na wprowadzenie zielonego paszportu wiążące się z ograniczeniem praw i wolności człowieka.

Wobec powyższego zapytuję:

  1. Czy Komisja Europejska uważa zakazywanie działalności partii politycznych w kraju członkowskim UE na podstawie rozszerzającej interpretacji Konstytucji za zgodne z wartościami demokratycznymi UE?
  2. Czy Komisja zamierza zareagować w przypadku tego rodzaju antydemokratycznych, arbitralnych i odwetowych rozstrzygnięć włoskiego parlamentu przeciwko tamtejszym nacjonalistom?
  3. Czy Komisja uznaje prawo obywateli UE do protestu przeciwko przymusowym szczepieniom?”.

AD

Redakcja