ŚwiatPuigdemont do Borrella: niech Pan zrobi Borrellexit

Redakcja4 tygodnie temu
Wspomoz Fundacje

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat wizyty wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i Wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepa Borrella w Rosji głos zabrał m.in. Carles Puigdemont, były szef rządu Katalonii, następnie represjonowany przez władze hiszpańskie, obecnie poseł do PE i lider niepodległościowej partii Razem dla Katalonii (Junts).

„Powinien Pan powiedzieć ministrowi Ławrowowi, że się pomylił, bo w Hiszpanii jest dziewięciu a nie trzech więźniów politycznych. I tego nie można porównywać z Nawalnym, skazanym na trzy i pół roku więzienia, bo tych ludzi skazano na wyroki od dziewięciu do trzynastu lat za to tylko, że zorganizowali referendum. Przestrzegaliśmy już, że podwójna moralność Unii Europejskiej podważa jej wiarygodność na świecie jako obrońcy wolności. Teraz mamy tego poniżające dla wszystkich konsekwencje. Ta podwójna moralność nie pozwala już UE być obrońcą praw gdzie indziej. UE nie może przekonywać innych do standardów, których nie przestrzega u siebie. Chciałbym Europy silnej prawami człowieka i bez kompleksów. Takiej, która mogłaby spojrzeć w oczy wszystkim, nie tylko Rosji, Stanom Zjednoczonym, Chinom, Maroku czy Turcji. Pan nie jest głosem takiej Europy. Panie Borrell, niech Pan zrobi Borrellexit.” – mówił kataloński polityk.

Przypomnijmy, że pod wpływem nacisku ze strony szeregu polityków europejskich Josep Borrell zdecydował się podjąć krytykę relacji pomiędzy Unią Europejską a Federacją Rosyjską, po tym jak zarzucono mu zbytnią uległość podczas jego niedawnej wizyty w Moskwie. Jej efekty mają być dyskutowane przez ministrów spraw zagranicznych krajów UE 22 lutego.

Źródło: Puigdemont renya Borrell al Parlament Europeu: “Si us plau, feu un Borrellexit” (vilaweb.cat)

Redakcja