Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 11.04.2025
Polska. Szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) stwierdził: „Oprócz Amerykanów mamy kolejne wojska sojusznicze, czyli obecność wojsk sojuszniczych w Polsce jest coraz większa, a nie mniejsza, bo są Norwegowie, są szwedzkie Gripeny, są Brytyjczycy, są niemieckie Patrioty w Polsce i żołnierze, którzy to obsługują”. Amerykański prezydent Donald Trump oświadczył, że nie wyklucza wycofania części wojsk USA z Europy. Wcześniej pojawiły się nieoficjalne informacje o redukcji nawet 10 000 żołnierzy.
Polska. Polacy nie chcą ośrodków dla nielegalnych emigrantów i uchodźców. 150 osobowa grupa młodych ludzi protestowała przeciwko obecności uchodźców w Ośrodku dla Cudzoziemców w Czerwonym Borze (woj. podlaskie). W Częstochowie (woj. śląskie) odbył się protest protest przeciwko imigrantom i budowie Centrów Integracji Cudzoziemców. Mieszkańcy trzymali baner z hasłem „Stop przymusowej imigracji”. W wielu miastach pojawiają się niepotwierdzone plotki o powstaniu takich ośrodków. Tak było między innymi w Ostrołęce, Oświęcimiu i Czeladzi. Jest to spowodowane mało przejrzystą polityką rządu w tej sprawie. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców informuje, że już prowadzi obecnie 9 ośrodków dla cudzoziemców zlokalizowanych w: Podkowie Leśnej – Dębaku, Lininie, Czerwonym Borze, Białej Podlaskiej, Białystoku, Grupie koło Grudziądza, Łukowie, Bezwoli oraz Kolonii Horbów. W najbliższym czasie powstaną nowe.
Polska. 69% ankietowanych uznaje, że obecność obcokrajowców nadmiernie obciąża system świadczeń socjalnych. 66% uważa, że przyjazd obcokrajowców oznacza zwiększenie przestępczości. 55% uznaje, że ich przybycie zaniża stawki płac na rynku pracy. To część wyników najnowszego sondażu CBOS-u.
Polska. W 15-stą rocznicę wypadku lotniczego w Smoleńsku doszło pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskie do kolejnych gorszących pyskówek, prowokacji i przepychanek między stronnikami PiS-u i PO.
Polska. Tomasz Strzelczyk został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). Nominację odebrał z rąk ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.
Polska. Premier Donald Tusk (KO) rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła dosyć tajemniczego traktatu polsko-francuskiego, amerykańskiej wojny celnej i współpracy nuklearnej i bezpieczeństwa. „Ten traktat umocni jeszcze bardziej więzi między naszymi krajami” – napisał prezydent Francji.
Polska. Łącznie zarejestrowano 17 kandydatów na urząd prezydenta. Zarejestrowanymi i prawidłowo zweryfikowanymi przez PWN kandydatami są: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat (Lewica), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Karol Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość), Joanna Senyszyn (b. SLD), Rafał Trzaskowski (Platforma Obywatelska), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) i Adrian Zandberg (Razem). PKW rozpoczęła proces weryfikacji w wyniku, którego odrzucała dwóch kandydatów: Dawida Jackiewicza (byłego ministra skarbu w rządzie Beaty Szydło), oraz Wiesława Lewickiego (Normalny Kraj). Według PKW listy z poparciem podpisali im między innymi ludzie nieżyjący od paru lat.
Polska. Redaktor Przemysław Piasta powiedział, że „Myśl Polska” umożliwi wszystkim zarejestrowanym kandydatom na urząd prezydenta Polski – jeśli wyrażą taką ochotę – możliwość wypowiedzi i zaprezentowania swojego programu na antenie naszej telewizji i stronie internetowej „Myśli Polskiej”. Dotyczy to również tych kandydatów, którzy mają zupełnie odmienne zapatrywania od tych prezentowanych przez redakcję.
Polska. Opublikowano listę osób wchodzących w skład Obywatelskiego Komitetu Poparcia „Trzech Siódemek” dr Artura Bartoszewicza. Dr Artur Bartoszewicz jest jednym z kandydatów na urząd prezydenta RP. Wśród wielu nazwisk znajdujemy tam autorów znanych z publikacji w „Myśli Polskiej” między innymi: prof. Marię Szyszkowską, prof. Witolda Modzelewskiego, prof. Stanisława Bielenia, prof. Włodzimierza Juliana Korab-Karpowicza czy Mariusza Świdra. W komitecie znajdujemy szefa śląsko-dąbrowskich struktur NSZZ Solidarność Dominika Kolorza oraz działacza katolicko-patriotycznego Bogdana Kulasa.
Polska. Kibice Legii Warszawa podczas przegranego meczu 0:3 z Chelsea wywiesili wielki baner skierowany przeciwko kandydatowi na prezydenta z ramienia KO „18.05, 1.06 byle nie Trzaskowski”
Polska. Szef MSZ-tu Radosław Sikorski napisał: „Żeby potem nikt nie mówił, że nie wiedział, że głosując na Konfederację, głosuje za wyjściem z UE i stworzeniem bariery celnej na Odrze”. W ten sposób odniósł się do przygotowanego przez posłów Konfederacji Michała Wawera i Annę Bryłkę dokumentu „PolExit – Bezpieczne wyjście awaryjne”. Poseł Konfederacji stwierdził” mówimy o tym, że w długiej perspektywie może się zdarzyć sytuacja, w której Polska chce, lub musi wyjść z Unii Europejskiej. My powinniśmy w tej chwili się skupić na tym, żeby się do tego przygotować”.
Polska. Do 47 osób zwiększyła się liczba słuchaczy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, którzy znaleźli się w szpitalach z powodu objawów zatrucia pokarmowego. Przyczynę zbiorowego zatrucia wśród pograniczników ustala sanepid.
Unia Europejska. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o wstrzymaniu ceł odwetowych na USA na 90 dni. Decyzja ta ma związek z zawieszeniem na taki sam okres ceł amerykańskich przez prezydenta USA Donalda Trumpa.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do chaosu na rynkach w związku z nałożonymi cłami, stwierdził, że „zawsze będą przejściowe trudności”. Zapewnił przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami. Pytany o ostre spadki na Wall Street powiedział jednak, że nie przyglądał się giełdzie, zaś minister finansów Scott Bessent dodał, że „nie widzi nic niezwykłego” i zapewnił, że w ciągu najbliższych 90 dni sytuacja co do ceł znacznie się wyklaruje.
Stany Zjednoczone. Amerykańskie cła na import z Chin wynoszą obecnie 145% po poprzedniej podwyżce – poinformował w czwartek portal CNBC, powołując się na wypowiedzi przedstawicieli Białego Domu.
Stany Zjednoczone. Kevin Hassett poinformował, że Waszyngton kończy prace nad dwustronnymi umowami w sprawie ceł z 15 krajami. Doradca Donalda Trumpa dodał, że „Mamy długą listę umów, które są blisko mety”. Hassett, który jest dyrektorem Narodowej Rady Gospodarczej USA, zapewnił też, że bezpośrednią przyczyną zmiany decyzji Trumpa w sprawie taryf celnych nie była sytuacja na rynku amerykańskich obligacji. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich wzrosła powyżej 4,5%, a 30-letnich – powyżej 5%.
Rosja. W 15. rocznicę wypadku w Smoleńsku w Rosji zorganizowano uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia. Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski podkreślał, że były one bardzo skromne – dyplomacji pojawili się na miejscu, w którym rozbił się tupolew, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Jak podaje RMF FM, w trakcie uroczystości doszło do incydentu. Upamiętnienie ofiar „próbowała zakłócić grupa około 10 Rosjan”. Według polskiego dyplomaty zachowywali się głośno. Mówili, że „Polska jest sponsorem terroryzmu oraz, że fałszujemy historię”. Mariusz Jabłkowski z Klubu Myśli Polskiej skomentował to następująco: „To smutne wydarzenie. Ubolewam, że tak się stało. Śmierć należy czcić w ciszy. Ubolewałem również, gdy rozhisteryzowana tłuszcza atakowała ambasadora Siergieja Wadimowicza Andriejewa. Gdy jakaś wariatka oblewała go farbą. Gdy polskie władze milczały. Powiedzmy sobie szczerze, że znaczenie tych dwóch incydentów ma jednak inny wymiar”
Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stanowczo odrzucił oskarżenia b. prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wciąganie Chin w konflikt na Ukrainie. Przypomniał, że Pekin podkreśla swoją neutralność, a chińskie władze apelują do obywateli o unikanie udziału w działaniach wojennych. Informacje o rzekomym udziale Chińczyków w walkach na Ukrainie zostały zdementowane przez chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Rosja. Zachodnia prasa cytuje szefa Rosyjskiego MSZ-tu Siergieja Ławrowa: „Rosja prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy na temat wznowienia dostaw rosyjskiego gazu do Europy przez gazociąg Nord Stream”.
Rosja. Nacjonaliści w Rosji pikietowali pod węgierskim konsulatem w Sankt Petersburgu, aby wyrazić swoją solidarność z Węgrami na Zakarpaciu. Rozwinęli transparent: „Zakarpacie to nie Ukraina! Niech żyją Węgrzy na Zakarpaciu!”. Ukraińcy uważają pikietę za prowokację wymierzoną w ich kraj.
Rosja. Bartosz Doborzyński z Klubu Myśli Polskiej w Gdańsku na portalu „Barometr Polski” opublikował niezwykle ciekawy tekst „Rosja silniejsza od Unii oraz NATO”, w którym czytamy: „Christopher Cavolli stwierdził, że Moskwa odbudowuje swoje siły zbrojne znacznie szybciej, niż oczekiwali analitycy. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius już jesienią stwierdził, że Rosja w jeden kwartał produkuje więcej uzbrojenia niż cała UE w ciągu roku”.
Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że nie chce dostawać, ale zakupić broń od Stanów Zjednoczonych. Ukraińskie media cytują jego słowa: „Przekazaliśmy amerykańskiej stronie długą listę uzbrojenia, które chcielibyśmy kupić w ten czy inny sposób. Jesteśmy przygotowani na znalezienie 30 czy 50 mld dol. na odpowiedni pakiet broni”.
Ukraina. Dowódca armii Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski twierdzi, że od kilku ostatnich dni Rosja coraz mocniej uderza w ukraińskie wojska w obwodzie sumskim i charkowskim. Syrski w wywiadzie dla Ib,ue powiedział: „Obserwujemy niemal podwojenie liczby ataków wroga we wszystkich głównych kierunkach na linii frontu„. Dodał ze smutkiem: „Co miesiąc przybywa ich (Rosjan – red.) osiem do dziewięciu tysięcy, co daje 120–130 000 rocznie. 1 stycznia 2025 roku liczebność rosyjskiej grupy wojsk biorących udział w działaniach wojennych na Ukrainie wynosiła 603 000 żołnierzy, dziś jest to już 623 000 (…) Jeśli weźmiemy pod uwagę przygotowane zasoby mobilizacyjne wroga – tych, którzy przeszli służbę wojskową i szkolenie wojskowe – to wynosi ona ok. 5 000 000 ludzi (6 mln). A całkowite zasoby mobilizacyjne wynoszą 20 000 000 (20 mln).”
Ukraina. Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink rezygnuje ze stanowiska. Brink pracuje w amerykańskiej dyplomacji od 28 lat. Była ambasadorem w Bratysławie, wiceszefową amerykańskich misji dyplomatycznych w Uzbekistanie i Gruzji. Pracowała również w Serbii.
Węgry. Szef MSZ-tu Węgier Peter Szijjarto zapewnił w Budapeszcie reprezentującą Serbów w Prezydium Bośni i Hercegowiny Żeljkę Cvijanović, że jego kraj nie nałoży sankcji na prezydenta Republiki Serbskiej Milorada Dodika. Minister Peter Szijjarto dodał: „Uważamy, że jest to prześladowanie o charakterze politycznym. To, co dzieje się wokół Dodika, jest niebezpieczne, to polowanie na czarownice, które może podważyć bezpieczeństwo w regionie”.
Niemcy. Premier Turyngii Mario Voigt z CDU, który w rozmowie z „Berliner Zeitung” zasugerował możliwość wznowienia importu gazu z Rosji w przyszłości, jeśli zakończy się wojna na Ukrainie. Niemcy według premiera Turyngii powinny bardziej zdecydowanie bronić swoich interesów, wskazał wręcz na potrzebę „renesansu realpolitik”. Podkreślił, że Niemcy muszą porzucić swoją „naiwność” i przyjąć bardziej pragmatyczne podejście w relacjach międzynarodowych. Poseł CDU Thomas Bareiss podkreślał, że jest otwarty w kwestii nowych dostaw gazu z Rosji, w tym również przywrócenia projektu Nord Stream 2. Z kolei popularny polityk CDU z Nadrenii Północnej-Westfalii Jan Heinisch powiedział w Politico, że w przypadku zawarcia pokoju na Ukrainie „powinniśmy również mieć możliwość ponownego rozmawiania o zakupie rosyjskiego gazu„. Kilka dni wcześniej premier Saksonii Michael Kretschmer sugerował natychmiastowe złagodzenie sankcji wobec Rosji. Politycy Alternatywy dla Niemiec (AfD) postulują natychmiastowy powrót do handlu z Rosją. Jak wynika z danych Clean Energy Wire ceny energii dla gospodarstw domowych w 2025 roku są o 31% wyższe niż w 2021 roku.
Niemcy. Nałożyły sankcje na najwyższych rangą urzędników wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny Republiki Serbskiej, w tym jej prezydenta Milorada Dodika, który znajduje się już na listach sankcyjnych Wielkiej Brytanii i USA. Politycy AfD krytykują ten ruch.
Austria. Nałożyła sankcje na wielu kilku urzędników Republiki Serbskiej, w tym na prezydenta Milorada Dodika.
Wielka Brytania. Brytyjski rząd nałożył sankcje na czterech przedstawicieli władz Gruzji. Brytyjskie sankcje objęły wiceministra spraw wewnętrznych Szalwę Bedoidze, wysokiego rangą przedstawiciela departamentu zadań specjalnych w gruzińskim MSW Mirzę Kezewadze, prokuratora generalnego, Giorgiego Gabitaszwi oraz szefa specjalnej służby śledczej Karlo Katsitadze. Zarzuty Wielkiej Brytanii dotyczą postawy służb porządkowych wobec uczestników protestów, które przetoczyły się przez Gruzję pod koniec ub. roku, szczególnie podczas protestów, które miały miejsce po ogłoszeniu zawieszenia rozmów akcesyjnych z UE.
Macedonia Północna. Szef MSZ-tu MP Timčo Mucunski w wywiadzie dla Euronews The Europe Conversation powiedział: „Macedonia Północna traktuje priorytetowo swoje partnerstwo ze Stanami Zjednoczonym”. Dodał „Całkowicie popieramy proces, który prowadzi administracja Trumpa, sekretarza Rubio, a także cały zespół w celu jak najszybszego znalezienia pokojowego rozwiązania. Uważam, że Stany Zjednoczone mają niezwykle zdolnych dyplomatów”
Holandia. W wieku 82 lat zmarł były selekcjoner reprezentacji Polski Leo Beenhakker. W przeszłości prowadził między innymi reprezentację Holandii, Ajax Amsterdam i Feyenoord. Holender prowadził Biało-Czerwonych w latach 2006-2009.
Kazachstan. Rakieta Sojuz z trzema kosmonautami na pokładzie – dwoma Rosjanami i Amerykaninem (Paweł Winogradow, Aleksandr Misurkin oraz Christopher Cassidym) – wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie i odleciała w kierunku międzynarodowej stacji kosmicznej ISS – informuje agencja AP. Pomimo sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na Moskwę w związku z wojną na Ukrainie, współpraca w sferze kosmicznej jest nadal kontynuowana. Wysłannik prezydenta Rosji Władimira Putina ds. inwestycji Kiriłł Dmitriew jest bardzo zadowolony z współpracy w dziedzinie kosmicznej między Waszyngtonem a Moskwą w ramach odwilży między dwoma narodami. „Współpraca Rosji i USA w przemyśle kosmicznym trwa do dziś”
Kanada. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom premier Kanady Mark Carney ogłosił gotowość do rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowych stosunków gospodarczych i bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem negocjacje Stanów Zjednoczonych w kwestiach handlowych z wieloma innymi krajami prawdopodobnie doprowadzą do „fundamentalnej restrukturyzacji globalnego systemu handlowego”. Przyznał, że uzgodnił z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że negocjacje rozpoczną się natychmiast po wyborach federalnych.
Chiny. Pekin nie chce wojny celnej z USA. Chiny zadeklarowały, że są gotowe do negocjacji z USA w kwestii ceł, ale „dialog musi odbywać się na zasadach wzajemnego szacunku i równości” – oświadczył rzecznik Ministerstwa Handlu He Yongqian. He przyznał, że „wyzwania stojące przed chińskim handlem znacznie wzrosły”.
Chiny. Najwyżsi przywódcy Chin spotkają się, aby omówić wprowadzenie dodatkowych programów gospodarczych. Mają one pobudzić wzrost w obliczu podniesienia ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa — informuje Bloomberg.
Chiny. Chińskie MSZ odrzuca oskarżenia przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o obecność chińskich żołnierzy na Ukrainie. Pekin zarzuca prezydentowi Ukrainy wypowiadanie „nieodpowiedzialnych” słów. Rzecznik chińskiego MSZ-tu Lin Jian podkreślił: „Radzimy odpowiednim stronom, aby uczciwie i rozsądnie spojrzały na rolę Chin i nie wygłaszały nieodpowiedzialnych uwag”.
Turcja. Po sześciu godzinach zakończyły się negocjacje między Stanami Zjednoczonymi i Rosją w Stambule w Turcji. RIA Nowosti poinformowała, że obie strony zdecydowały, iż nie będą publikowały żadnych oficjalnych komunikatów po spotkaniu.
Turcja. Sąd w Stambule zdecydował o zwolnieniu z aresztu 102 młodych osób, które brały udział w masowych protestach w największej metropolii Turcji wywołanych zatrzymaniem jej byłego burmistrza Ekrema Imamoglu. W aresztach przebywa jeszcze ok. 170 osób.
Zjednoczone Emiraty Arabskie. Stany Zjednoczone i Rosja przeprowadziły w czwartek rano wymianę więźniów w Abu Zabi – podał amerykański dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na przedstawiciela CIA. Zdaniem gazety jest to przejaw wzrostu zaufania w relacjach Waszyngtonu z Moskwą.
Indie. Firma Apple wyczarterowała loty towarowe, aby przetransportować z Indii do USA 600 ton iPhone’ów, czyli ok. 1,5 mln sztuk telefonów. To sposób na uniknięcie ceł wprowadzonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa – podał Reuters.
Izrael. Caritas Polska przekazała w ramach programu „Rodzina Rodzinie” ponad 4 000 000 złotych na pomoc prześladowanym Palestyńczykom w Strefie Gazy.
Panama. Prezydent USA Donald Trump oświadczył: „Przenieśliśmy wiele oddziałów naszego wojska do Panamy. Nie sprecyzował jednak, o jakie oddziały chodzi. Nie odpowiedział również na pytanie ilu żołnierzy jest teraz w Panamie. Kilka tygodni temu stwierdził, że Amerykanie będą chcieli przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim.
Argentyna. Największa centrala związkowa w Argentynie CGT rozpoczęła ogólnokrajowy strajk przeciwko polityce zaciskania pasa prowadzonej przez prezydenta Javiera Mileia. Stanęły pociągi, taksówki, publiczne szkoły, śmieciarki i porty, odwołano większość lotów. Argentyna prowadzi szeroko zakrojoną kampanię „cięcia piłą łańcuchową” wydatków publicznych. Popularny w kraju działacz związkowy Rodolfo Aguiar powiedział: „Po tej akcji będą musieli wyłączyć piłę łańcuchową. Skończyło się. Nie ma już miejsca na kolejne cięcia”. Jak informowało Radio Maryja wskaźnik ubóstwa pod rządami Mileia wzrósł do ponad 50%, później zaś spadł do 38%.
Dominikana. Rośnie liczba ofiar katastrofy budowlanej. Co najmniej 184 zginęło, a ponad 200 zostało rannych po zawaleniu się dachu dyskoteki w Santo Domingo – podała w czwartek agencja AP, powołując się na lokalne władze.
łj