Mięło już 10 lat, od kiedy Fundacja Narodowa im. Romana Dmowskiego wręcza swoją Nagrodę za najlepszą książkę poświęconą historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji.
Podczas uroczystej Gali w gościnnych progach Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy obyła się przy tej okazji także prezentacja najnowszej książki prof. Stanisław Bielenia pt. „Czas ryzyka w stosunkach międzynarodowych”. Zanim ogłoszono tegoroczny werdykt Jury, dr Maciej Motas przedstawił nominowane publikacje (ich listę opublikowaliśmy w jednym z poprzednich numerów MP). Następnie przewodniczący Jury, Jan Engelgard, odczytał jego werdykt. Oto on:
„Protokół posiedzenia Jury Nagrody Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego Konkursu „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji”:
Komisja Konkursowa w składzie: Jan Engelgard (przewodniczący), Przemysław Piasta i Adam Śmiech (członkowie) działając na podstawie paragrafu 3 i 4 Regulaminu Konkursu „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji”, po przeanalizowaniu treści książek nominowanych do Nagrody Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego, postanowiła co następuję:
Nagrodę Główną za rok 2024 przyznać Ośrodkowi Myśli Politycznej w Krakowie za edycję publikacji Stanisława Piaseckiego pt. Prosto z mostu. Wybór pism i Bohdana Wasiutyńskiego pt. Kryzys demokratyzmu. Wybór pism oraz za dotychczasowy dorobek wydawniczy przypominający myśl polityczną Narodowej Demokracji.
W ciągu ostatnich lat nakładem OMP Kraków ukazały się w ramach serii Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej następujące wybory pism, opracowań i wspomnień wybitnych działaczy ND: Stanisława Głąbińskiego Wspomnienia polityczne, Władysława Grabskiego Idea Polski, Stanisława Kozickiego Pół wieku polityki demokratyczno-narodowej (1887-1939), Jana Gwalberta Pawlikowskiego O mesjanizmie i konserwatywnie polskim, abpa Józefa Teodorowicza Dwie Polski, a także w ramach serii Polskie Studia nad totalitaryzmem: Bolesława Piaseckiego Totalitaryzm katolicki, Stanisława Kasznicy Piastowy szlak, Jana Mosdorfa Wobec zagadnień ustrojowych, Romana Dmowskiego Wobec rodzących się totalitaryzmów.
W przekonaniu Jury jest to imponujący dorobek wyróżniający OMP w Krakowie spośród innych wydawnictw zajmujących się edycją źródeł i klasyki polskiej myśli politycznej. Jury nie przyznało tym razem żadnego wyróżnienia za rok 2024.
Jan Engelgard, przewodniczący Jury, Przemysław Piasta, członek Adam Śmiech, członek”.
W imieniu redakcji Tygodnika „Myśl Polska” Przemysław Piasta, Jan Engelgard i Maciej Motas wręczyli też medale wybite z okazji 2500 numeru naszego tygodnika – tym razem otrzymali je: płk Tadeusz Kowalczyk, wieloletni prezes (obecnie prezes honorowy) Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej oraz publicysta Włodzimierz Kowalik z Radzynia Podlaskiego.
W drugiej części spotkania prof. Stanisław Bieleń przedstawił swoją nową książkę pt. „Czas ryzyka w stosunkach międzynarodowych”. Przypomniał, że jego współpraca z tygodnikiem „Myśl Polska” trwa już ponad 10 lat, stał się on dla niego prawdziwą przystanią w czasach, kiedy środowiska akademickie i naukowe poddały się poprawności politycznej i pogodziły z rolą służebną wobec kolejnych władz. W najnowszej książce znajdziemy publikacje autora z naszego tygodnika z lat 2024-2025, opatrzone dodatkowo aparatem naukowym.
Dodajmy, że na Galę i prezentację książki prof. Stanisława Bielenia przybyli licznie reprezentanci Klubów Myśli Polskiej z Katowic, Krakowa, Szczecina. Łodzi, Turka i Poznania. Obecny był także kol. Zbigniew Okorski z TG „Sokół”, red. Andrzej Szczęśniak, Arkadiusz Miksa, Artur Zawisza i Marcin Masny.
(ej)