AktualnościRatujmy pomnik w Toruniu! Piszmy protesty!

Redakcja4 miesiące temu
Wspomoz Fundacje

Do naszej Redakcji od Czytelników z Torunia dotarła niepokojąca informacja o planach modyfikacji pomnika stojącego na terenie cmentarza jeńców radzieckich na Glinkach.

Poniżej zamieszczamy tekst protestu przeciwko naruszaniu czci miejsca pamięci. Apelujemy do naszych Czytelników o przesyłanie wyrazów sprzeciwu do instytucji i urzędów, których dane adresowe publikujemy pod tekstem. Pomóżmy uratować pomnik pomordowanych jeńców!

AD

Dot.: sprzeciw wobec zmiany pomnika na cmentarzu, świadectwa cierpień tysięcy jeńców radzieckich Armii Czerwonej

Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec planowanej zmiany pomnika znajdującego się na cmentarzu, który stanowi świadectwo cierpień tysięcy jeńców radzieckich Armii Czerwonej, uwięzionych, torturowanych i ostatecznie zamordowanych w niemieckim obozie jenieckim Stalag XX A. Zgodnie z badaniami Komisji Historycznej ZBOWID z dnia 30 września 1968 roku, przez obóz przewinęło się ponad 60 tysięcy osób. Na podstawie relacji naocznych świadków oraz wyników ekshumacji, oszacowano liczbę pochowanych na cmentarzu na około 40-50 tysięcy ofiar.

Podczas ekshumacji dwóch kwater odkryto szczątki około 100 osób w każdej, z których każda była obwiązana drutem kolczastym. Zaniechano dalszego przeprowadzania ekshumacji, co tylko potwierdza ogrom tragedii, jaka miała miejsce w tym obozie. Szczątki jeńców amerykańskich, włoskich, francuskich i brytyjskich zostały ekshumowane już w latach 40. XX wieku i przewiezione do krajów ich pochodzenia. Obecnie na cmentarzu spoczywają jedynie szczątki żołnierzy byłej Armii Czerwonej.

Utrzymanie tego pomnika w jego oryginalnej formie jest nie tylko aktem oddania hołdu tym, którzy zginęli, ale także przypomnieniem o ich losach i podkreśleniem tragicznych skutków wojny, które dotknęły tak wielu ludzi. Pomnik ten ma również ogromne znaczenie jako przestroga dla przyszłych pokoleń, przypominając o okrucieństwach wojny.

Zmiana formy pomnika byłaby nie tylko przykładem fałszowania historii, ale także powtórnym morderstwem na 40 tysiącach niewinnych ofiar obozu jenieckiego, z których każda miała swoje marzenia, nadzieje i życie, brutalnie przerwane przez wojnę. Zachowanie tego pomnika w jego obecnej formie pomoże przyszłym pokoleniom zrozumieć i pamiętać o tej straszliwej tragedii, zachowując szczegółową i dokładną historię tych wydarzeń. Pomnik ten stanowi przypomnienie tych jednostkowych losów i podkreślenie, że za każdą ofiarą kryje się osobista tragedia. Polska ziemia otula prochy ponad 600 tysięcy ofiar ludzkich, które w tych trudnych latach szły pod znakami Armii Czerwonej, przynależnych do różnych narodów uczestniczących w  działaniach wojennych.

Wzywam do ponownego rozważenia decyzji o zmianie pomnika i zachowania go w jego oryginalnej formie, w hołdzie dla wszystkich, którzy stracili tam życie, zwłaszcza że pomnik usytuowany jest na terenie cmentarza, do którego ma zastosowanie art. 5a ust. 3 pkt. 2. ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Podpis, miejscowość i data

 

Adresaci:

Instytut Pamięci Narodowej

ul. Janusza Kurtyki 1

02-676 Warszawa

 

Instytut Pamięci Narodowej delegatura w Bydgoszczy

ul. Wincentyny Teskowej 1

85-130 Bydgoszcz

 

Wojewódzki Konserwator Zabytków

ul. Łazienna 8

87-100 Toruń

 

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

plac Teatralny 2

87-100 Toruń

 

Wojewoda Kujawsko-Pomorski
Michał Sztybel
ul. Jagiellońska 3, pok. 128
85-950 Bydgoszcz

 

Wójt Gminy Wielka Nieszawka
Katarzyna Streich

ul. Toruńska 12
87-165 Cierpice

 

 

Redakcja