AktualnościZmarła Halina Bortnowska

Redakcja1 miesiąc temu
Wspomoz Fundacje

W wieku 93 lat zmarła Halina Bortnowska. Ważna postać w obozie Przeciwnika. Gdy W latach 90-tych ostro atakowała środowiska narodowo-demokratyczne z pozycji UD-eckich. Szczególnie zaciekle atakowała „Ojczyznę” i kol. Bogusława Jeznacha.

W latach 1961 do 1983 roku była redaktorem i sekretarzem redakcji miesięcznika Znak. W latach 70-tych była zbliżona do środowisk związanych z Komitetem Obrony Robotników, była również doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie. Brała udział w I Zjeździe NSZZ Solidarności. W 1986 została członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce.

Zaangażowana była w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. W tym czasie mocno krytykowała endecję jako siłę wsteczną i nie rozumiejącą konieczności integracji z EWG, później zaś UE. W tym samym czasie była związana z Światową Radą Kościołów. Była członkiem Trybunału Stanu.

Po 1989 roku współtworzyła Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna. Wierna kolejnym mutacją tej formacji została do końca życia. Związana z licznymi okołosorosowskimi organizacjami pozarządowymi.

Współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2007–2012 przewodnicząca Rady Fundacji. Działała również w probrukselskiej Fundacji „Polska w Europie”. Była współzałożycielką sławnego Stowarzyszenia Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita” (gdzie działała wraz z córką Jakuba Bermana Lucyną Tych czy Władysławem Bartoszewskim) Publikowała na łamach „Znaku”. „Tygodnika Powszechnego” i „Gazety Wyborczej”

ŁJ

Redakcja