FelietonyHermes: Bądź mądry przed szkodą

Redakcja1 miesiąc temu
Wspomoz Fundacje

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy musieliście doświadczyć śmierci osoby bliskiej? To boli.

Ból związany jest zarówno ze stratą, jak i ze wszystkimi uczuciami, które wiązały nas z osobą, która odeszła. Ból jest tym większy, im silniejsze było uczucie, którym tę osobę obdarowaliśmy.

Ból nieobecności

Niektórzy modlą się za zmarłych, inni dziękują za życie swoich bliskich, jeszcze inni po prostu pamiętają. Wiele razy odczuwamy żal, że czegoś nie zdążyliśmy tej osobie powiedzieć, że nie udało się jej za coś przeprosić, powiedzieć, jak ważna była i jest. Z czasów pandemii aż za dobrze to pamiętamy. Wiele razy doceniamy kogoś dopiero po jego odejściu. Dotyczy to zarówno pojedynczych osób, jak i całych społeczeństw.

Wielu zbanowanych za życia artystów czy pisarzy – po latach i po śmierci uznano za awangardę i geniuszy. Tacy jesteśmy – krótkowzroczni ludzie!

Wyjść ze strefy komfortu

Pytania zasadnicze brzmią: – Czy będziemy doceniać pokój z dużym ‘P’ dopiero wtedy, gdy go zabraknie? Czy ruszymy nasze cztery litery dopiero wtedy, kiedy przez utratę pokoju będzie już za późno? Czy nasza strefa komfortu nie jest przypadkiem bańką, mieszanką strachu, konformizmu i tchórzostwa?

Dzisiaj boimy się udostępniać, komentować czy lajkować materiały, które z wielkim trudem media antysystemowe jak „Myśl Polska” czy „Wbrew Cenzurze” realizują, ponieważ nie chcemy opuścić naszej strefy komfortu. Popieramy i może nawet wspieramy finansowo – byle się jednak nie wychylać i nie pokazywać. Na te obawy właśnie liczy system.

Lęk, którym żywi się system

Z tego system żyje i się żywi – twój lęk jest jego głównym daniem, i nigdy nie jest syty, nigdy nie ma dość. To ostateczna bariera strachu, która pozbawia człowieka jego godności i wolności. Jeśli jesteś na tym etapie, to pozwól mi przypomnieć, że przegrałeś z systemem, którego tak nienawidziłeś. W momencie, kiedy system będzie cię zmuszał do życia w czasie prawdziwej wojny, do której codziennie jesteś coraz bardziej zmanipulowany i przygotowany, będziesz pamiętał moje słowa: tym razem nikt nie będzie mądry po szkodzie – tylko martwy.

Dlatego nie możesz czekać i nie możesz zwlekać. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazały, że siły antysystemowe mają teraz realną szansę na przebicie tego szklanego sufitu strachu.

Ale bez ciebie nie da rady. Ty – który czytasz te słowa – jesteś decydującym elementem, który może być mądrym i odważnym przed szkodą! Tym razem przed szkodą.

Życiowa szansa

Z tych powodów czekamy na ciebie: na twoje komentarze, na twoją obecność, na twoje udostępnienia. Chcemy, byś był z nami jako żywe świadectwo człowieczeństwa, pokoju i wolności.

To świadectwo może wygrać z systemem raz na zawsze. Nie chcesz tej życiowej szansy zaprzepaścić? Ja nie. I liczę na to, że Ty również tego nie chcesz.

David Hermes

Redakcja