PolskaHaniebna decyzja KUL

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

We wtorek 11 lipca na KUL miała odbyć się konferencja naukowa poświęcona agonii wiernych i kapłanów z diecezji łuckiej, która miała miejscem w latach 1939-1945.

Niestety, po raz kolejny nasza uczelnia nie wyraziła zgody na podjęte przez nas spotkanie. To już czwarta taka sytuacja w ostatnim czasie, kiedy uczelnia chlubiąca się mianem Archipelagu Wolności ogranicza miejsce wymiany myśli.

Konferencja współorganizowana wraz z Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego nie odbędzie się w murach uczelni, pomimo że otrzymaliśmy wstępną zgodę od prorektora ds. administracji, ks. prof. Mirosława Sitarza. Wczoraj decyzję tę cofnięto, prawdopodobnie z polecenia przełożonych. Nie wiemy czy decyzję tę podjęto na uczelni, czy na skutek interwencji zewnętrznej hierarchii kościelnej.

Jednak sytuacja ta nas bardzo smuci, gdyż domeną naszego Klubu zawsze było dążenie do prawdy, za nauczaniem św. Jana Pawła II – „Uniwersytecie służ prawdzie!”

Oczywiście konferencja naukowa „Diecezja Ukrzyżowana. Martyrologium diecezji łuckiej w czasie ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1945” pod patronatem JE bpa Mariana Buczka (na zdjęciu), z udziałem uczonych profesorów z całej Polski odbędzie się, o jej szczegółach poinformujemy wkrótce.

Po konferencji odbędzie się także Lubelski Marsz Pamięci Rzezi Wołyńskiej, który również organizuje Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego.

Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum

od redakcji: w poprzedniej wersji mylnie podaliśmy, że autorem tej informacji jest prof. Włodzimierz Osadczy – za pomyłkę przepraszamy

Redakcja