variaTymoszenko pod palmami

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

W czasie gdy niemal cała Europa wspiera finansowo i militarnie Ukrainę, a ukraińskie wojsko wykrwawia w błotnistych okopach pod Bachmutem, część ukraińskich elit politycznych nie stroni od chwil luksusowego relaksu.

Serwis Ukraińska Prawda opublikował na swojej stronie zdjęcia Julii Tymoszenko, zrobione jej z ukrycia w Dubaju. Dziennikarze ustalili, że była premier Ukrainy a obecnie deputowana Rady Najwyższej Ukrainy, była tam na początku roku. Tym samym Tymoszenko najprawdopodobniej uniknie konsekwencji swojej dezynwoltury, gdyż nie obejmie jej dekret zakazujący urzędnikom i politykom podróżowania za granicę w celach innych niż służbowe, który kilka dni temu podpisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Urzędnicy nie będą już mogli wyjeżdżać za granicę na wakacje ani w żadnym innym celu pozarządowym” – powiedział Zełenski podczas swojego codziennego briefingu.

Decyzja prezydenta dotyczy wszystkich urzędników administracji centralnej, różnych innych szczebli samorządu terytorialnego, stróżów prawa, funkcjonariuszy, prokuratorów i „wszystkich tych, którzy muszą pracować dla państwa i w państwie”. Pod lupą znalazły się jednak wyjazdy na wakacje także we wcześniejszym okresie. W czwartek deputowany Mykoła Tyszczenko został wyrzucony z partii Sługa Narodu. Powodem był jego wyjazd do Bangkoku.

Ukraińska Prawda poinformowała natomiast w piątek, że Julia Tymoszenko, obecna deputowana i liderka partii Batkiwszczyna, a w przeszłości premier, początek nowego roku spędziła w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W efekcie dziennikarskiego śledztwa odkryto, że Tymoszenko spędziła czas w pięciogwiazdkowym hotelu na słynnej sztucznej wyspie Palma Dżamira.

Według Ukraińskiej Prawdy w Dubaju, Tymoszenko prowadziła „ostrożny tryb życia”. Nie dało się jej spotkać na otwartych plażach, a do samochodu wsiadała nie na ulicach, a korzystając z podziemnych parkingów. Ukraińska Prawda twierdzi również, że do Dubaju jeszcze przed 24 lutego zeszłego roku przeniosła się z córka Julii Tymoszenko. Mieszka tam cały czas, z krótki przerwami na wyjazdy do Europy.

Jak widać pomoc finansowa dla Ukrainy znajduje właściwe zastosowanie.

(red.)

Redakcja