AktualnościŚwiatIran zacieśnia współpracę z Syrią

Redakcja5 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Minister spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Iranu Hossein Amir Abdollahian spotkał się w Damaszku 14 stycznia z prezydentem Syryjskiej Republiki Arabskiej Baszarem al-Asadem i ministrem spraw zagranicznych tego państwa Fajsalem Mekdadem.

Po spotkaniu ogłoszono zamiar podpisania przez strony umowy o strategicznym partnerstwie ekonomicznym, która stanowiłaby przedłużenie serii podobnych umów z 2019 r. Nie podano daty podpisania porozumienia, możliwe jednak że okazją do tego będzie zaplanowana na najbliższą przyszłość wizyta prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego w Syrii.

„Między obydwoma krajami podpisano wiele realizowanych następnie umów. Podczas tej wizyty, zgodziliśmy się z syryjskim ministrem spraw zagranicznych rozszerzyć umowę o długoterminowej współpracy strategicznej pomiędzy obydwoma krajami, która zostanie wkrótce podpisana” – powiedział na konferencji prasowej minister H. A. Abdollahian.

  1. A. Abdollahian stwierdził też, że Syria jest ważnym i wpływowym państwem a jej wzmocnienie i rozwój będzie miało pozytywne znaczenie dla regionu i dla Iranu. Zapewnił również o pełnym zaufaniu Teheranu do działań Damaszku i wyraził przekonanie, że syryjsko-tureckie rozmowy normalizacyjne, jeśli będą prowadzona na poważnie, również wpłyną pozytywnie na obydwa kraje i cały region.

Prezydent B. al-Asad wskazał na dalszą koordynację stanowisk Damaszku i Teheranu w kluczowych sprawach międzynarodowych. Podkreślił, że Iran był pierwszym państwem, które udzieliło wsparcia Syrii w obliczu wspieranej z zewnątrz rebelii. Syryjski przywódca powtórzył też swoje zaproszenie dla E. Raisiego do złożenia wizyty w Syrii.

Pozycja międzynarodowa Syryjskiej Republiki Arabskiej uległa w ostatnich miesiącach wyraźnemu wzmocnieniu. Wizyta w Syrii ministra spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) szejka Abdullaha bin Zajeda al Nahjana w listopadzie 2021 r. doprowadziła do wznowienia stosunków dyplomatycznych między Damaszkiem a Abu Zabi. W marcu 2022 r. prezydent B. al-Asad złożył wizytę w ZEA. 4 stycznia wizytę w Syrii złożył szejk A. bin Zajed al Nahjan. 28 grudnia doszło z kolei w Moskwie do rozmów ministrów obrony Turcji i Syrii, poprzedzonych kilkukrotnymi spotkaniami szefów wywiadów obydwu państw. Rozmowy turecko-syryjskie mogą doprowadzić do wycofania wojsk tureckich z Syrii i normalizacji stosunków między obydwoma państwami.

Ronald Lasecki

fot. mfa.gov.ir

Redakcja