AktualnościŚwiatSpotkanie Szijjártó – Ławrow

Redakcja4 miesiące temu
Wspomoz Fundacje

Zgromadzenie Ogólne ONZ w tym tygodniu było najlepszą okazją do rozpoczęcia rozmów pokojowych dotyczących Ukrainy i Rosji.

Ale do tej pory nie odbyły się takie rozmowy i jest mało prawdopodobne, aby odbyły się między stronami, powiedział szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó w Nowym Jorku w czwartek wieczorem, po tym, jak był jedynym ministrem spraw zagranicznych UE, który prowadził rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Węgierski minister spraw zagranicznych prowadził rozmowy z Siergiejem Ławrowem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, któremu powiedział, że jako sąsiad Ukrainy Węgry zmierzą się ze wszystkimi konsekwencjami wojny niemal natychmiast i z niezwykłą surowością. Przytoczył przykłady niekontrolowanej inflacji i zalewu uchodźców.

Jedynym rozwiązaniem wszystkich tych problemów byłby pokój, a Węgry chcą pokoju tak szybko, jak to możliwe, co wymaga negocjacji i dialogu.

Szijjártó powiedział, dodając, że żaden inny minister spraw zagranicznych UE nie spotkał się z szefem rosyjskiej dyplomacji.

„Oczywiście, jest możliwe, że teraz w kraju będą to głównie posłowie opozycji lub członkowie opozycyjnej prasy, którzy będą kwestionować, dlaczego spotkałem się z Siergiejem Ławrowem, ale myślę, że pokój nie zostanie osiągnięty bez dialogu. Jeśli w nadchodzącym okresie nie będzie rozmów o pokoju, świat poniesie jeszcze poważniejsze konsekwencje, którym dobrze byłoby zapobiec” – powiedział.

Mówiąc o kryzysie energetycznym, węgierski minister ostrzegł, że bez rosyjskich źródeł energii węgierska gospodarka nie będzie w stanie funkcjonować, ludzie nie będą w stanie ogrzewać swoich domów, korzystać z ciepłej wody, a nawet gotować.

„Możemy lubić lub nie lubić tego faktu, ale nadal jest to fakt, prawo fizyczne. Infrastruktura w Europie Środkowej dyktuje, że Rosja ma do odegrania niezwykle ważną rolę zarówno w wykorzystaniu ropy, jak i gazu” – podkreślił.

Podkreślił, że Gazprom nadal dostarcza gaz na Węgry bez żadnych zakłóceń i że dostarcza dodatkowe 5,8 mln metrów sześciennych gazu dziennie, dzięki porozumieniu w sprawie ilości gazu powyżej zakontraktowanego wolumenu. W rezultacie, powiedział, pojemność magazynów gazu na Węgrzech wynosi obecnie blisko 41 procent rocznego zużycia, podczas gdy średnia europejska wynosi tylko 23 procent.

Szijjártó odniósł się również do współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej i podkreślił, że uruchomienie nowych bloków reaktorowych w elektrowni Paks w 2030 r. umożliwi Węgrom częściowe oddzielenie się od niepewności i wzrostu cen, które obecnie charakteryzują międzynarodowy rynek energii.

Za: Hungary Today

fot. profil fb Pétera Szijjártó

 

Redakcja