AktualnościSzijjártó: „Trzeba rozmawiać z Rosją”

Redakcja2 tygodnie temu
Wspomoz Fundacje

Szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó podczas zamknięcia MCC Fest zorganizowanego przez Mathias Corvinus Collegium (MCC) mówił o obecnej sytuacji międzynarodowej i polityce Węgier.

Szijjártó zauważył, że wojna zasadniczo determinowała przestrzeń polityki wewnętrznej i zagranicznej wszystkich krajów, w tym Węgier. Powiedział, że Węgry potępiają agresję wojskową i że stoją po stronie ofiary i jej integralności terytorialnej. Jednocześnie, powiedział, rząd węgierski ponosi największą odpowiedzialność przed narodem węgierskim, więc musi zdecydowanie zapobiec dryfowaniu kraju ku wojnie. Dodał, że rząd nie powinien też pozwolić na to, by Węgry zapłaciły cenę tej wojny.

Zdaniem Pétera Szijjártó również w tej sytuacji konieczne jest utrzymywanie kontaktu z Rosjanami, m.in. dlatego, że Rosja jest rzeczywistością w Europie Środkowej, a odcięcie kanałów komunikacji utrudnia możliwość dyplomatycznego porozumienia. Uważa, że na dłuższą metę tylko rosyjsko-amerykańskie porozumienie może zagwarantować koniec wojny.

Zamiast kwestii ideologiczno-filozoficznej, minister zwrócił uwagę na to, że  dostawy energii są obecnie najważniejszą rzeczywistością. Powiedział, że ze 170 miliardów metrów sześciennych zapotrzebowania Europy na gaz ziemny rocznie, 8,5 miliarda metrów sześciennych należy do Węgier. Pozyskania tej ilości nie można sobie wyobrazić bez uwzględnienia rosyjskich źródeł energii, powiedział.

Zwracając się do opozycyjnych dziennikarzy oskarżających go o prorosyjskość, Péter Szijjártó zadał pytanie: „Czym będziemy ogrzewać zimą, jeśli nie kupię gazu od Rosjan?”. Minister spraw zagranicznych mówił też o tym, że obecne napełnianie węgierskich magazynów gazu wynosi 30 proc., czyli lepiej niż średnia europejska, jednak gabinet musi zapewnić zakup dodatkowych 732 mln metrów sześciennych gazu. Dodał, że „zimą na Węgrzech nie będzie problemów z dostawami gazu ziemnego”. Szef MSZ wspomniał też, że Węgry otrzymują 89 proc. zakontraktowanego wolumenu gazu, dzięki temu, że trzy czwarte z niego pochodzi z Serbii, a tylko jedna czwarta z Austrii.

Podczas debaty Szijjártó skrytykował politykę sankcji Unii Europejskiej, mówiąc, że szkodzi ona krajom europejskim bardziej niż Rosji. Powtórzył, że UE powinna skupić się na pokoju, a nie na sankcjach, a następnie z zadowoleniem przyjął fakt, że ministrowie spraw zagranicznych USA i Rosji rozmawiali ze sobą ostatniego dnia. Minister skrytykował też pomysł wprowadzenia zasady jednomyślności w sprawach wspólnej polityki zagranicznej UE.

Odpowiedział na sugestię, że Węgry nie poparły wprowadzenia globalnego podatku minimalnego, mówiąc, że wprowadzając go, Europa wykończy własną gospodarkę i odbierze Węgrom przewagę konkurencyjną, a następnie argumentował, że polityka podatkowa jest kompetencją rządów narodowych, do której ograniczenia nie można dopuścić.

Jeśli chodzi o Zakarpacie, Szijjártó powiedział, że kwestia wcześniejszych ukraińskich decyzji niekorzystnych dla tamtejszych społeczności węgierskich, kwestionowanych przez Węgry, została na razie wzięta w nawias z powodu wojny. W opinii Pétera Szijjártó Węgry powinny nadal wspierać Zakarpacie, a także całą Ukrainę. Przypomniał, że w największej akcji humanitarnej w historii Węgier do kraju przybyło do tej pory 860 tys. ukraińskich uchodźców wojennych. Szef resortu pochwalił również dobrą współpracę z gubernatorem Zakarpacia Wiktorem Mikitą.

Mówiąc o stosunkach węgiersko-amerykańskich, ocenił, że stosunki Węgier ze Stanami Zjednoczonymi są jakościowo inne, gdy rządzi republikański prezydent. Stosunki dwustronne były najlepsze podczas prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, wskazując, że Ameryka rozpocznie nowy etap w stosunkach dwustronnych w listopadzie ze względu na spodziewaną republikańską większość w Kongresie po wyborach uzupełniających.

Péter Szijjártó nie zgodził się z wypowiedziami Davida Pressmana, kandydata na ambasadora USA na Węgrzech, który podczas przesłuchania w Senacie stwierdził, że demokracja na Węgrzech chyli się ku upadkowi.

Za: Magyar Hirlap

Redakcja