AktualnościOgłoszeniaDni Pamięci Ofiar Gestapo

Redakcja3 lata temu
Wspomoz Fundacje

Muzeum Historyczne Krakowa- Oddział „Ulica Pomorska” jak co roku organizuje obchody „Dni Pamięci Ofiar Gestapo”. Obchody odbędą się w dniach 10 do 13 września 2021 roku.

Przy ulicy Pomorskiej w Krakowie miało podczas okupacji swoją siedzibę Gestapo. Oddało w nim swoje życie wiele Polek i wielu Polaków. Obecnie mieści się w tym budynku oddział Muzeum Krakowa. W bieżącym roku Oddział Muzeum organizuje 15 obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Z tej okazji każdorazowo wybieranych jest dwoje patronów obchodów. Pierwszy patron wybierany jest przez Muzeum i zawsze związany jest z przewodnim hasłem obchodów. W tym roku tematem wiodącym jest „Działalność konspiracyjna Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność- Równość- Niepodległość (PPS- WRN)”. W pierwszym etapie plebiscytu, który zakończył się 30 kwietnia 2021 roku wybrany został na pierwszego patrona obchodów Stefan Rzeźnik. Z jego biogramem możemy zapoznać się na stronie: http://krakowianie1939-56.mhk.pl/pl/archiwum,1,rzeznik,6425.chtm

Wybór drugiego patrona trwa do 30 czerwca 2021 roku i dokonują go czytelnicy i ludzie odwiedzający Muzeum. W tym przypadku wybierana osoba nie musi być ideowo związana z tematem przewodnim. Kryterium jest więzienie lub śmierć z rak Gestapo. Dlatego chciałbym do czytelników Myśli Polskiej zaapelować o poparcie kandydatury na drugiego patrona obchodów mecenasa Romana Bluma, który będąc aktywnym w konspiracji narodowej ratował także Żydów. Za przekazanie aryjskich dokumentów Żydówce o nazwisku Jagusz został aresztowany przez Gestapo i poprzez więzienie przy ul. Montelupich, Auschwitz, Bergen- Belsen znalazł się ostatecznie w KL Flosnburg. Zginął tam w marcu 1945 roku zastrzelony przez SS- mana. Notka biograficzna znajduje się  pod adresem http://krakowianie1939-56.mhk.pl/pl/archiwum,1,blum,7007.chtm  , ponadto tekst o Romanie Blumie zamieszczono w Myśli Polskiej z dnia 13.04.2008 roku.

Oddać swój glos na Mec. Romana Bluma można przesyłając swój glos na adres: dnipamieci@mhk.pl do dnia 30 czerwca 2021 roku. Zachęcam do glosowania za kandydaturą naszego starszego kolegi narodowca.

Ireneusz Lisiak

Redakcja