AktualnościGospodarkaChińska gospodarka ostro w górę

Przemysław Piasta7 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Podczas gdy Europa i USA ciągle mierzą się za skutkami lockdownów chińska gospodarka zyskuje nową dynamikę. Jak podał Generalny Urząd Celny (dane z 13.04.2021) całkowity import i eksport towarów w Chinach wzrósł o 29,2 procent rok do roku do 8,47 biliona juanów (około 1,29 biliona dolarów amerykańskich). Eksport powiększył się o 38,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy import wzrósł o 19,3 procent. Nadwyżka handlowa ChRL wzrosła o 690,6 procent, osiągając 759,29 miliarda juanów.

Zdaniem Li Kuiwen, rzecznika Generalnego Urzędu Celnego wzrost obrotów w handlu zagranicznym wynika z postępu Chin w „zapobieganiu epidemiom i ich kontroli, a także rozwojowi gospodarczemu i społecznemu”. Jak twierdzi Li Kuiwen prywatne przedsiębiorstwa stały się bardziej dynamiczne i stały się główną siłą napędową wzrostu chińskiego handlu zagranicznego. Ich handel zagraniczny wzrósł o 42,7 procent do 3,95 biliona juanów w pierwszym kwartale.

W przytoczonym okresie sprawozdawczym największym partnerem handlowym Chin pozostało Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, w dalszej kolejności są to Unia Europejska i Stany Zjednoczone. Zatem to azjatyckie, a nie europejskie czy amerykańskie rynki, stanowią podwalinę sukcesu chińskiej gospodarki.

Umocnienie korzystnego bilansu handlowego jest niewątpliwie dobrym prognostykiem dla całej chińskiej gospodarki. Chiny zmierzają więc prostą ścieżką do detronizacji USA w rankingu największych światowych gospodarek. Jeśli trend utrzyma się dojedzie do tego jeszcze w tej dekadzie.

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.