PolskaŚwiatAmerykanie wyśmiewają tekst rzecznika polskich służb

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Rzecznik prasowy ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, Stanisław Żaryn opublikował na amerykańskim portalu DefenseNews artykuł krytyczny wobec budowy gazociągu „Nord Steam-2” (Putin’s pipeline of aggression: How the Nord Stream 2 threatens the West (defensenews.com)).

Autor argumentuje w nim m.in., że rura transportująca gaz z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego służyć może do prowadzenia przez stronę rosyjską do działalności wywiadowczej. Jednocześnie, może ona – według niego – stać się argumentem na rzecz zwiększenia obecności rosyjskiej floty wojennej na tym akwenie. Zyski ze sprzedaży dodatkowych ilości gazu do Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej mogłyby natomiast posłużyć do „destabilizowania Zachodu poprzez podejmowanie ataków z użyciem trucizny (np. Siergiej Skripal i Aleksiej Nawalnyj), kampanii dezinformacyjnych, ingerowania w procesy demokratyczne, cyberataków, przewrotów, agresji militarnych itd.”.

Artykuł polskiego urzędnika ukazał się na branżowym portalu amerykańskim DefenseNews, kojarzonym z interesami amerykańskich korporacji zbrojeniowych i energetycznych. Grupą docelową czytelników portalu mają być decydenci polityczni, przede wszystkim amerykańscy.

Artykuł Żaryna nie wywołał szczególnego zainteresowania wśród czytelników portalu. Wśród nielicznych komentarzy przeczytawszych go Amerykanów przeważają komentarze utrzymane w tonie prześmiewczym, traktujące publikowanie tekstów tego autora przez DefenseNews za naganne z uwagi na ich niski poziom merytoryczny.

Użytkowniczka Norah Dean komentuje: „Czy autor wierzy też, że Księżyc zbudowany jest z sera? Jak, na Boga, gazociąg może być zagrożeniem wywiadowczym? Jak możecie zamieszczać takie komediowe teksty na tej stronie? Chodzi po prostu o handel jednego kraju z drugim, to nie ma nic wspólnego z żadnymi krajami trzecimi. To infantylny nonsens”. Jeszcze dowcipniej skomentował tekst użytkownik Joe Vick: „Czegokolwiek się, przyjacielu, napaliłeś, też tego trochę chcę 🙂 ‘Putinowski gazociąg agresji’ 🙂.

Tekst Żaryna został, jako poważna publikacja, omówiony na wielu polskich portalach internetowych głównego nurtu.

Zdjęcie: Twitter

Redakcja