AktualnościPrzełom w walce z COVID-19?

Redakcja3 lata temu
Wspomoz Fundacje

Być może lada dzień czeka nas przełom w leczeniu COVID-19.W Wielkiej Brytanii zaczęły się badania kliniczne nowego leku na koronawirusa. Preparat w formie sprayu do nosa, według pierwszych ustaleń, ma aż 99,9 proc. skuteczności. Środek produkuje kanadyjska firma SaNOtize.

Zadaniem substancji jest zabijanie wirusa w górnych drogach oddechowych i zapobieganie inkubacji i rozprzestrzenianiu się patogenu do płuc. Preparat SaNOtize opiera się na tlenku azotu, substancji, która jest również produkowana w ludzkim ciele i ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe – pisze agencja AP przypominając, że udowodniono bezpośrednie działanie tlenku azotu na wywołującego Covid-19 wirusa SARS-CoV-2.

Znaczenie tlenku azotu w ludzkim organizmie i jego lecznicze właściwości zostały po raz pierwszy odkryte przez profesora Uniwersytetu Stanforda w USA, a jednocześnie członka zarządu SaNOtize Ferida Murada, który m.in. za te badania otrzymał wraz z innymi osobami Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w 1998 r.

– Fakt, że stosunkowo prosty spray do nosa może być skutecznym lekiem, jest dobrą wiadomością, zapewniającą znaczne wzmocnienie naszych środków walki z tą wyniszczającą chorobą – ocenił profesor neurologii i dyrektor instytutu badań chorób układu krążenia na Uniwersytecie Londyńskim dr Pankaj Sharma.

Redakcja