Serwis Internetowy Myśli Polskiej 07.05.2026
Warszawa. Komunikat Ambasady Rosji w Polsce odnośnie złożenia kopii listów uwierzytelniających przez Gieorgija Michnę, desygnowanego Ambasadora Rosji w Polsce: „5 maja 2026 roku JE Pan Gieorgij Michno, desygnowany Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, złożył kopie listów uwierzytelniających na ręce JE Pani Ireny Lichnerowicz, Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej’.
Polska. Prezydent za większą ilością amerykańskich żołnierzy w Polsce. Polska jest gotowa przyjąć żołnierzy amerykańskich, jeżeli prezydent USA Donald Trump zdecyduje się zmniejszyć obecność w Niemczech – mówi Karol Nawrocki.

Polska. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego opublikowała raport „Wybrane aktywności ABW w latach 2024-2025”. W „Rzeczpospolitej” czytamy: „Rosja przesuwa granice. Działania, które kiedyś mieściły się w logice szpiegostwa rozumianego jako nielegalne pozyskiwanie informacji, dzisiaj mają również formę dywersji, sabotażu i terroryzmu państwowego”.
Unia Europejska. Rosjanie wracają do Europy! Rośnie liczba Rosjan podróżujących do państw zrzeszonych w Unii Europejskiej. W 2025 roku kraje strefy Schengen wydały Rosjanom łącznie 623 000 wiz, co oznacza wzrost o 10 proc. w stosunku do 2024 roku. Jak wynika z najnowszych danych unijnych, zdecydowana większość tych dokumentów, bo aż 478 000 – została przyznana w celach turystycznych. Rosjanie najczęściej odwiedzają Francję, Włochy i Hiszpanię.
Federacja Rosyjska. Moskwa wzywa do opuszczenia Kijowa. Zagraniczni dyplomaci otrzymali notę: „MSZ Rosji apeluje do władz państwa kraju/kierownictwa organizacji o potraktowanie tego wezwania z najwyższą odpowiedzialnością i zapewnienie ewakuowania we właściwym czasie personelu dyplomatycznego i innych misji, a także swoich obywateli z Kijowa„. Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wskazała, że powodem jest „nieuchronność uderzenia sił Rosji na Kijów, w tym na ośrodki decyzyjne, w przypadku realizacji planów zakłócenia przez Ukrainę świętowania Dnia Zwycięstwa 9 maja w Moskwie”.
Federacja Rosyjska. Moskwa zwiększyła eksport ropy naftowej, a wartość sprzedaży surowca osiągnęła najwyższy poziom od początku początku 2022 roku. W okresie ostatnich czterech tygodni do 3 maja średni dzienny eksport rosyjskiej ropy wzrósł do ok. 3,66 mln baryłek, osiągając najwyższy poziom od grudnia ubiegłego roku. Jednocześnie wartość dostaw sięgnęła średnio ok. 2,42 mld dolarów tygodniowo, co stanowi najwyższy wynik od początku wojny – podaje Bloomberg.
Ukraina. Strona ukraińska twierdzi, że zawieszenie broni nie obowiązuje ponieważ jest łamane przez stronę rosyjską. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Moskwa kontynuuje intensywne działania wojenne pomimo wezwań do ich wstrzymania. Oświadczył, że podejmie decyzję o kolejnych krokach Ukrainy po otrzymaniu wieczornych raportów od wojska i służb wywiadowczych. Przywódca Ukrainy przekazał, że wczoraj siły rosyjskie przeprowadziły 1820 ataków. „Wybór Rosji oznacza oczywistą rezygnację z zawieszenia broni i ratowania życia” – napisał w mediach społecznościowych.

Węgry. Wołodymyr Zełenski poinformował, że Węgry zwróciły zatrzymane ukraińskie pieniądze i kosztowności, które na początku marca przejęły od pracowników Oszczadbanku. „Jestem wdzięczny Węgrom za konstruktywne podejście i cywilizowany krok” – napisał w mediach społecznościowych. Sprawa została rozwiązana jeszcze przed zaprzysiężeniem nowego węgierskiego rządu.
Szwajcaria. Władze w Szwajcarii zwróciły się do firm z czterech państw: Francji, Niemiec, Izraela i Korei Południowej z wnioskiem o informacje na temat systemów obrony powietrznej średniego zasięgu. To pokłosie wieloletniego opóźnienia dostaw baterii Patriot zamówionych w USA.
Niemcy. Państwo żydowskie ratuje Niemcy. Podczas wizyty w Berlinie szef MSZ Izraela Izrael Gideon Saar ogłosił, że na prośbę niemieckiego resortu energii Izrael przekaże Berlinowi paliwo lotnicze – poinformował dziennik „Israel Ha-Jom”. Izraelski rząd zbada również możliwości eksportu gazu ziemnego.

Włochy. Lewacy, ekolodzy, feministki z FEMEN i Pussy Riot zorganizowały antyrosyjski w Wenecji protest przed rozpoczęciem Biennale. Użyte zostały świece dymne, Demonstranci nie chcą powrotu Rosji na wystawę.
Belgia. Belgijska prokuratura chce oskarżenia dwóch Żydów ws. dokonania rytualnych obrzezań. Jednostka w Antwerpii przekazała, że zaleciła postawienie w stan oskarżenia dwóch moheli, czyli specjalistów od rytualnego obrzezania niemowląt w śledztwie dotyczącym nielegalnych obrzezań. Zgodnie z belgijskim prawem, takie zabiegi muszą być wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza. Ambasador USA w Belgii Bill White napisał na portalu X, że „to haniebna plama na wizerunku Belgii”. Dyplomata stwierdził, że świat będzie teraz postrzegał ten kraj jako antysemicki. Oburzenie wyraził również Izrael.
Armenia. Prasa armeńska pisze, że Erywań jest zainteresowany zakupem polskiego sprzętu wojskowego oraz wspólnymi ćwiczeniami z naszymi żołnierzami. O nowych kierunkach współpracy z Armenią miał informować szef MON Polski Władysław Kosiniak-Kamysz. Polska zapowiedziała otwarcie armeńskiego ataszatu wojskowego w Polsce.
Izrael. Kolejny izraelski żołnierz szydzi z katolicyzmu. Kilka tygodni temu w wiosce Debl na południu Libanu, włożył figurze Matki Boskiej papierosa do ust. Incydent ten został uwieczniony na zdjęciu i wrzucony do sieci internetowej. Wcześniej inny żołnierz zniszczył krucyfiks.
Liban. Izrael przeprowadził w środę wieczorem pierwszy od trzech tygodni atak na południowe przedmieścia stolicy Libanu, Bejrutu. W nalocie zginął Malek Balut, dowódca elitarnej jednostki Hezbollahu, znanej jako Siły Radwan – poinformowało agencję AFP źródło bliskie tej proirańskiej organizacji.
Iran. Główny negocjator Iranu w rozmowach z USA Mohammad Ghaber Ghalibaf oświadczył w środę, że najnowsze działania Stanów Zjednoczonych są obliczone na „zniszczenie spójności kraju” i zmuszenie Iranu do kapitulacji. Biały Dom uważa z kolei, że zbliża się do zawarcia z Iranem porozumienia, które zakończyłoby konflikt – poinformował amerykański portal Axios za źródłami.

Iran. Amerykański prezydent Donald Trump stwierdził, że Iranowi zależy na tym, by zawrzeć porozumienie z USA. Wyraził także pewność, że Stany Zjednoczone otrzymają zapasy irańskiego wzbogaconego uranu. Stwierdzenie to wywołało wielkie zdziwienie w irańskich mediach.
Iran. Teheran zaatakował znacznie więcej amerykańskich celów, niż podają USA. Zdjęcia opublikowane przez irańskie media państwowe pokazują uszkodzenia co najmniej 228 konstrukcji i elementów wyposażenia na terenie amerykańskich baz wojskowych. W Polsce o sprawie poinformowało „Do Rzeczy”.
Chiny. Pekin apeluje do Teheranu o kontynuowanie rozmów z Waszyngtonem przed wizytą Donalda Trumpa w Pekinie. Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wezwał Iran do dalszych negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w celu osiągnięcia trwałego rozejmu. Jak podaje Bloomberg, do spotkania z irańskim ministrem doszło zaledwie kilka dni przed planowaną wizytą Donalda Trumpa w Pekinie.

Chiny. Pojmani rok temu dwaj Chińczycy walczący po stronie Rosji na Ukrainie dalej przebywają w niewoli. Władze Chin monitorują sprawę Chińczyków przebywających w ukraińskim areszcie. – Rząd chiński zaapelował do strony ukraińskiej o przestrzeganie międzynarodowych norm w traktowaniu pojmanych obywateli chińskich – powiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lin Jian, którego cytuje serwis „Obozrevatel”.
Serwis opracował zespół redakcyjny Myśli Polskiej.



