PolitykaŚwiatPutin, Łukaszenko, Fico żegnają Ojca Świętego

Red.3 godziny temu
Wspomoz Fundacje

W wieku 88 lat zmarł papież Kościoła katolickiego Franciszek. Papieża żegna prezydent Władimir Putin, prezydent Aleksander Łukaszenko, premier Robert Fico, premier Viktor Orban i inni…

Z całego świata spływają kondolencje światowych przywódców po śmierci papieża Franciszka. Przywódcę Kościoła katolickiego pożegnał prezydent Rosji Władimir Putin. Prezydent Federacji Rosyjskiej napisał w wiadomości do kardynała Kevina Farrella, który jest kamerlingiem w Watykanie: „Proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje z powodu śmierci Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. Przez lata swojego pontyfikatu aktywnie promował rozwój dialogu między rosyjskim Kościołem prawosławnym i rzymskokatolickim, a także konstruktywną współpracę między Rosją a Stolicą Apostolską”. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że papież Franciszek „traktował Rosję w najlepszy możliwy sposób”. Dodał: „Chcę to jeszcze raz podkreślić, że był to człowiek, który miał bardzo pozytywne nastawienie do Rosji. Będziemy to pamiętać”.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko złożył kondolencje kardynałowi Kevinowi Farrellowi, szambelanowi Kościoła rzymskokatolickiego, w związku ze śmiercią Papieża Franciszka. Prezydent Białorusi napisał: „Białoruś przyjęła wiadomość o zakończeniu drogi życiowej Jego Świątobliwości Papieża Franciszka z uczuciem głębokiego smutku (…) Jako prawdziwy humanista i obrońca interesów zwykłego człowieka, Papież wniósł nieoceniony wkład w sprawę równości i sprawiedliwości społecznej. Działalność Papieża stała się świadectwem głębokiej wiary, mądrości i humanizmu.” Aleksander Łukaszenka wyraził przekonanie, że dla wszystkich, którzy mieli zaszczyt poznać Jego Świątobliwość, na zawsze pozostanie on przykładem odwagi, godności i wierności chrześcijańskim ideałom. W dalszej części czytamy: „Z sentymentem wspominam oficjalną wizytę w Watykanie i myśli wymieniane z Franciszkiem w szczerych listach. Jestem wdzięczny za jego pracę na rzecz wzmocnienia wzajemnych stosunków między Białorusią a Stolicą Apostolską. Proszę przyjąć, Wasza Eminencjo, moje szczere kondolencje i słowa wsparcia w związku z tą ciężką stratą.”

Premier Węgier Viktor Orban na swoim oficjalnym koncie facebookowym zamieścił zdjęcie z papieżem Franciszkiem i napisał: „Dziękuję Ci Ojcze Święty za wszystko. Żegnamy się.”

Prezydent Słowacji Peter Pellegrini zaznaczył, że świat stracił wielką osobowość i autorytet moralny. Napisał o papieżu Franciszku, że był on „ucieleśnieniem pokory i człowieczeństwa, orędownikiem pokoju i przeciwnikiem zła”. Socjalistyczny premier Robert Fico napisał „Dzisiejszego poranka Poniedziałku Wielkanocnego, w czasie chrześcijańskiego święta życia z ludzkim żalem, przyjęłam wiadomość o śmierci biskupa Rzymu, papieża Franciszka. Nie ma wątpliwości, że odejście najwyższego urzędnika Kościoła katolickiego to wielka strata dla całego świata. W papieżu Franciszku było wielkie dobre, współczujące, otwarte, wyrozumiałe i dobre serce. Był człowiekiem wielkiej duchowej miłości. Był pokornym człowiekiem dialogu, spokoju i pokoju. Był niestrudzonym człowiekiem prawdy, który odważnie burzył podziały i budował mosty zjednoczenia. To był dla mnie wielki zaszczyt poznać go osobiście, porozmawiać i otrzymać od niego życzliwe życzenia dla dobra wszystkich mieszkańców naszego kraju. Jako wyjątkowe doświadczenie trzymam nasze ostatnie spotkanie w Watykanie na bardzo długo. Papieżowi Franciszkowi za jego odważne, bezinteresowne, skromne i wzorowe życie składam głęboki i szczery hołd podziwu, szacunku i Jako człowiek głębokiej wiary życzę mu z całego serca pełni wszystkiego w co szczerze wierzył i bezinteresownie służył do ostatniego tchu”.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella specjalne opublikował oświadczenie, w którym podkreślił, że papież Franciszek „zawsze był dla niego punktem odniesienia”. Przypomniał jego zaangażowanie papieża na rzecz najsłabszych i pokoju na świecie. Premier Włoch Giorgia Melon napisała: „Papież Franciszek odszedł do domu Ojca. To wiadomość, która wywołuje w nas głęboki ból, bo odszedł wielki człowiek i wielki duszpasterz”.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez napisał: „Opłakuję śmierć papieża Franciszka. Jego zaangażowanie na rzecz pokoju, sprawiedliwości społecznej i najbardziej bezbronnych pozostawia po sobie głębokie dziedzictwo”.

Prezydent USA Donald Trump w serwisie społecznościowym Truth Social napisał zaraz po wiadomości o zgonie papieża: „Spoczywaj w pokoju, papieżu Franciszku! Niech Bóg błogosławi jemu i wszystkim, którzy go kochali!”. Wiceprezydent JD Vance, który było ostatnim przywódcą rozmawiającym z głową Kościoła katolickiego przed śmiercią napisał: „Właśnie dowiedziałem się o śmierci papieża Franciszka. Moje serce jest z milionami chrześcijan na całym świecie, którzy go kochali. Cieszyłem się, że go wczoraj zobaczyłem, chociaż najwyraźniej był bardzo chory”. Biały Dom opublikował na platformie X zdjęcia, na których widać papieża Franciszka w towarzystwie amerykańskiej pary prezydenckiej – Donalda Trumpa i Melanii Trump, a także wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych J.D. Vance’a.

Król Wielkiej Brytanii Karol III oświadczył, że jest „głęboko zasmucony” śmiercią papieża Franciszka. Przekazał „najszczersze kondolencje i głębokie współczucie Kościołowi, któremu papież służył z taką determinacją”.

Prezydent Argentyny i jego rodak, Javier Milei, napisał w mediach społecznościowych, że „pomimo różnic, które dziś wydają się minimalne”, możliwość spotkania się z papieżem „w jego dobroci i mądrości” była „prawdziwym zaszczytem”.

Prezydent Palestyny Mahmoud Abbas przekazał wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. W przesłaniu kondolencyjnym Prezydent Abbas napisał: „Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Jego Świątobliwości Papieża Franciszka – wiernego przyjaciela narodu palestyńskiego oraz obrońcy jego słusznych praw. Straciliśmy dziś wielką postać, niestrudzonego orędownika pokoju, sprawiedliwości, miłości i wiary, którego głos rozbrzmiewał na rzecz budowania mostów porozumienia i współistnienia między narodami i religiami. Był prawdziwym przyjacielem sprawiedliwego pokoju.”

Prezydent Indii, Narendra Modi, przypomniał w mediach społecznościowych o swoich spotkaniach z papieżem i jego „zaangażowaniu w integracyjny i wszechstronny rozwój. Jego uczucie do narodu indyjskiego zawsze pozostanie żywe”.

Dalajlama XIV wyraził smutek w związku ze śmiercią papieża Franciszka w liście do nuncjusza apostolskiego w Indiach Leopolda Girellego napisał: „Najlepszym hołdem, jaki możemy mu złożyć, jest bycie osobą serdeczną, służącą innym, gdziekolwiek jesteśmy i w jakikolwiek sposób możemy”.

Opracował M.G.

Red.