OpiniePolskaŚwiatUE na równi pochyłej?

Redakcja2 minuty temu
Wspomoz Fundacje

Robert Fico premier Słowacji wyraził ubolewanie, że „Unia Europejska, która jest projektem pokojowym, zachowuje się jak gabinet wojskowy”. Wszystko, o czym rozmawiamy w Radzie, to amunicja i rakiety dla Ukrainy lub ilu Rosjan trzeba zabić – stwierdził Fico.

Dodał również, że Ukraina „była już skłonna podpisać traktaty pokojowe” w pierwszych miesiącach wojny, która rozpoczęła się inwazją Rosji w lutym 2022 roku. – Ale potem pojawili się zachodni politycy i powiedzieli: „Nie. Wykorzystajmy wojnę na Ukrainie, aby upokorzyć Rosję”. Nie udało im się to – stwierdził premier. Słowa urzędującego szefa rządu mają swoją wagę i powinny mieć dalsze konsekwencje. Zwłaszcza te odnoszące się do zachodnich polityków, dla których „upokorzenie Rosji” było ważniejsze niż śmierć setek tysięcy ludzi i ogromne straty materialne.

Do rangi paradoksu urasta fakt, że w 2012 roku Unia Europejska została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla „za sześć dekad pracy na rzecz pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie”. Nagroda była wyrazem uznania dla wkładu UE w utrzymanie pokoju na kontynencie, który w przeszłości był areną licznych konfliktów. Rozwój sytuacji wskazuje na to, że wojna na Ukrainie zakończy się sprawiedliwym pokojem, gdzie Rosja poniesie konsekwencje za naruszenie prawa międzynarodowego, a Unia Europejska zajmie się tym do czego została powołana.

Tym bardziej, że Mario Draghi, który na zlecenie KE opracował specjalny raport bije na alarm. Były premier Włoch twierdzi, że Unia przegrywa konkurencję o światowy rynek z USA i Chinami. Europejskie firmy mają ograniczony potencjał innowacji oraz inwestycji w badania i rozwój. Unijny rynek jest przeregulowany i niedoinwestowany. Tylko cztery z 50 najlepszych firm technologicznych na świecie są europejskie, a globalna pozycja UE w dziedzinie technologii pogarsza się: od 2013 do 2023 r. jej udział w globalnych przychodach technologicznych spadł z 22 proc. do 18 proc., podczas gdy udział USA wzrósł z 30 proc. do 38 proc. W Unii nie ma żadnej firmy o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 100 mld euro, która zostałaby założona od podstaw w ciągu ostatnich 50 lat, podczas gdy wszystkie sześć amerykańskich firm o wycenie powyżej 1 bln euro powstało w tym okresie.

Trzech największych inwestorów w R&I w Europie jest zdominowanych przez firmy motoryzacyjne od dwudziestu lat. Tak samo było w USA na początku XXI wieku, z samochodami i farmaceutykami na czele, ale teraz wszystkie trzy największe firmy są w technologii informacyjnej. Draghi twierdzi, że otwiera się okno dla Europy, aby naprawić zapóźnienia w zakresie innowacji i produktywności oraz przywrócić potencjał produkcyjny. Czy komisja Europejska to zauważy?

Leszek Miller

Fot. wikipedia

Za: profil „X”

Redakcja