AktualnościPolitykaPartie pokoju kontra partie wojny

Red.2 dni temu
Wspomoz Fundacje

W dniu 30 czerwca br. gościem Klubu Myśli Polskiej w Łodzi był dr Mateusz Piskorski, który przedstawił aktualną sytuację geopolityczną związaną z wojną na Ukrainie, w kontekście niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prelegent dokonał rozróżnienia na siły zmierzające do wygaszenia konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz środowiska dążące do jego eskalacji. Te dwa przeciwstawne obozy zostały umownie określone jako „partie pokoju” i „partie wojny”.

Choć większość w Parlamencie Europejskim nadal zachowują siły mainstreamu, popierające opcję euroatlantycką i dążące do udzielania dalszej pomocy militarnej na rzecz Ukrainy, to duży sukces w niedawnych wyborach odniosły ugrupowań sceptyczne wobec dominacji wpływów USA w Europie, a co za tym idzie eskalacji wojny. Do ugrupowań tych należą przede wszystkim Zjednoczenie Narodowe we Francji oraz Alternatywa dla Niemiec (AfD). Silne tendencje antywojenne obecne są również na Węgrzech, Słowacji, Austrii, czy Bułgarii. W krajach tych tematyka wojny na Ukrainie zdominowała kampanie wyborcze. Na tym tle niepokojąco przedstawia się sytuacja w Polsce, gdzie jedynym rozpoznawalnym politykiem, który zdecydowanie przeciwstawiał się dalszemu udzielaniu pomocy militarnej Ukrainie był Grzegorz Braun. Prelegent dostrzegł jednak pewne zmiany w narracji obecnej w mediach, czego pozytywnym przykładem jest prawicowy tygodnik „Do Rzeczy”, podejmujący ostatnio krytykę eskalacji działań wojennych.

Przedstawiając aktualną sytuację geopolityczną, dr Mateusz Piskorski wykroczył jednak poza ramy europejskie, odnosząc się do kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Prelegent przestrzegł przed pokładaniem nadmiernych nadziei w zwycięstwo wyborcze Donalda Trumpa, podkreślając że jest on politykiem nieprzewidywalnym, a jego wybór na stanowisko prezydenta USA nie musi wcale oznaczać końca wojny. Dr Piskorski podkreślił, że trzeba oddzielić osobę Donalda Trumpa od zjawiska „trumpizmu”, który jest nurtem oddolnym, najczęściej nie mającym przełożenia na polityczne decyzje.

W dalszej części spotkania dr Mateusz Piskorski nawiązał do niedawnej wizyty Andrzeja Dudy w Chinach, stwierdzając że prezydent wysyła sprzeczne sygnały i na tym tle trudno ocenić jego rzeczywiste zamiary. Zdaniem prelegenta wizytę w Chinach należy ocenić jako pozytywną zmianę, zwłaszcza w kontekście niedawnych wypowiedzi Andrzeja Dudy w Szwajcarii, gdzie poruszał kwestię „rozczłonkowania Rosji”. Mateusz Piskorski nie wykluczył, że w bliskim otoczeniu prezydenta znajdują się osoby, którym zależy na szukaniu alternatywnych rozwiązań geopolitycznych i wyciszeniu retoryki wojennej.

Spotkanie wywołało duże zainteresowanie, czego dowodem była prawie godzinna dyskusja, poświęcona omawianej tematyce. Uczestnicy zadawali prelegentowi liczne pytania, jak również odnosili się do jego wypowiedzi. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Klubem im. Romana Dmowskiego, a jego przebieg został zarejestrowany na kanale „Chrobry Szlak”. Należy mieć nadzieję, że debaty poświęcone tak istotnym tematom i zagadnieniom będą odbywać się cyklicznie.

Michał Radzikowski

 

Red.