Delegacja Klubów Myśli Polskiej i Stow. Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej wzięła udział w uroczystościach z okazji 103. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego w Siemianowicach Śląskich.
Delegacja złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego na Placu Skargi. To były Pomnik Powstańców Śląskich postawiony i poświęcony w 1924 roku. Monument stał na Placu Wolności do 1939 roku, kiedy został zniszczony przez Niemców. Pomnik po znalezieniu jego fragmentów w 2007 roku znów stanął w swoim miejscu. Na pomniku widnieje napis: „Poległym bohaterom w walce o wolność prastarej dzielnicy Piastowskiej w trzech Powstaniach Górnośląskich, rok 1919-1920-1921. Za z rzucenie kajdan krzyżackich przez oddanie życie swego. Dłużnicy i koledzy broni.”
Pomnik jest poświęcony czterem wybitnym siemianowickim przywódcom wojskowym. Są to kolejno: płk Jan Emil Stanek, który walczył w powstaniach śląskich, kampanii wrześniowej i w strukturach AK, był więźniem obozów koncentracyjnych. Ppłk Tadeusz Majcherczyk-Zdan walczył w obronie Lwowa, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej oraz w powstaniu w Warszawie. Ppor. Karol Gajdzik uczestniczył we wszystkich powstaniach śląskich, kampanii wrześniowej, a potem był więźniem w obozie koncentracyjnym. Ppor. Walenty Fojkis uczestnik powstań, zaś w 1939 roku bronił kopalni „Michał” przed niemieckimi bojówkarzami, potem znalazł się w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.
O godzinie 12.00 delegacja brała udział w uroczystym złożeniu kwiatów przy pomniku Powstańców Śląskich na Rynku Miejskim i przy pomniku Wojciecha Korfantego obok Urzędu Stanu Cywilnego. Obecne były liczne delegacje z sztandarami i górnicza orkiestra. Ekipa prezydenta Rafała Piecha zadbała, by wszystko było na najwyższym poziomie organizacyjnym.
Kluby Myśli Polskiej już po raz drugi w tym roku odwiedzili siemianowicki pomnik Wojciecha Korfantego. Nasi Koledzy z Piekar Śląskich i Bytomia odwiedzili również groby powstańców śląskich na cmentarzach przy ulicy Michałkowickiej i Kościelnej.
Łukasz Jastrzębski