ŚwiatPeter Szijjártó odpowiada Tuskowi

Redakcja3 miesiące temu
Wspomoz Fundacje

Peter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier, zwrócił uwagę, że jedną z podstawowych wartości Unii Europejskiej jest i musi być to, że nie można nakładać sankcji na kogoś tylko dlatego, że ma inne zdanie

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu minister Peter Szijjártó powiedział, że podczas wizyty w Kijowie Donald Tusk „wykazał się całkowitym brakiem szacunku i nieproszonymi słowami zaatakował stanowisko rządu węgierskiego w sprawie wojny na Ukrainie”, oskarżając nasz kraj o „zdradę Europy, o bycie nieeuropejskim” i „odnosząc się do najciemniejszego miejsca politycznego piekła”.

„Oczywiście, widzieliśmy wydarzenia ostatnich tygodni w Polsce i widzieliśmy koncepcję demokracji polskiego premiera. Widzimy, jak politycy opozycji są więzieni w Polsce. Widzimy, że opinie rozbieżne z władzą i rządem nie są w żaden sposób tolerowane” – podkreślił.

„Ale faktem jest, że wciąż musimy zadać sobie pytanie: jakie to zachowanie w obowiązuje w Europie? Czy tylko jedna opinia jest uznawana za dopuszczalną? Dlaczego nie tolerują, nie akceptują, nie dopuszczają do siebie tego, że mogą istnieć inne opinie na dany temat?” – wyliczał.

Minister zaznaczył, że jedną z podstawowych wartości Unii Europejskiej jest i musi być to, że nie można kogoś ukarać tylko dlatego, że ma inne zdanie na dany temat, a opinia nie może być zakwalifikowana jako nieeuropejska tylko dlatego, że różni się od naszej.

„Faktem jest, panie premierze Donaldzie Tusk, że każdy w Europie ma prawo do własnego zdania, każdy ma prawo do wyrażania własnego punktu widzenia, a zatem nikt nie może być ukarany, nikt nie może być zaklasyfikowany jako nieeuropejski, a tym bardziej uwięziony” – podkreślił.

Na koniec minister podkreślił, że na podstawie wydarzeń ostatnich tygodni, miesięcy i lat jasno widać, że na polu bitwy nie ma rozwiązania wojny na Ukrainie. „Na polu bitwy nie ma rozwiązania, ale każdego dnia jest więcej zabitych i każdego dnia więcej zniszczeń. Dlatego Węgry nadal opowiadają się za pokojem. Węgry odmawiają przejścia na stanowisko prowojenne Węgry zajmują stanowisko propokojowe. Uważamy, że zawieszenie broni musi zostać osiągnięte tak szybko, jak to możliwe, a rozmowy pokojowe muszą rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe” – powiedział.

„Węgry są suwerennym krajem, Węgry suwerennym krajem, który ma prawo do wyrażania własnego zdania, ma prawo do wyrażania własnego stanowiska. (…) Domagamy się jak najszybszego pokoju na Ukrainie, nawet jeśli Donald Tusk ma inne zdanie i zajmuje stanowisko prowojenne” – podsumował.

za: „Magyar Hirlap”

Redakcja