AktualnościŚwiatVaclav Klaus popiera Roberta Fico

Redakcja7 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Prezydent Czech Vaclav Klaus skierował list do Roberta Fico, przewodniczącego partii SMER, która ma szanse na zwycięstwo w wyborach na Słowacji 30 września br. Oto jego treść

Szanowny Panie Przewodniczący,

Uważnie śledzimy debaty przedwyborcze i całą atmosferę na Słowacji. Jesteśmy tym zaniepokojeni i widzimy w pańskim sukcesie szansę dla Słowacji na pozostanie demokratycznym krajem i pozostanie sobą. Brutalne ataki na pana i na pańską partię – patrz dzisiejsze zakłócenie pańskiej konferencji prasowej – są powodem do naszego niepokoju.

Zgadzamy się z Państwem, że należy polegać na obywatelach Słowacji, na słowackim wyborcy, a nie na komentarzach w New York Times czy innych zagranicznych mediach, w tym czeskich.

Uważamy, że wyniki słowackich wyborów są ważne nie tylko dla samej Słowacji, nie tylko dla dalszego rozwoju w Europie Środkowej, ale także w całej Europie. Będą one miały również wpływ na Czechy.

Potraktujcie ten list jako wyraz naszego poparcia na koniec kampanii wyborczej. Choć z doniesień medialnych może się wydawać, że nie macie zwolenników w naszym kraju, możemy was zapewnić, że tak nie jest.

Z wyrazami szacunku

Václav Klaus

Praga, 13/9/2023

 

Redakcja