AktualnościŚwiatUkraiński polityk: rozniesiemy Węgrów w drobny mak

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Na zamieszkałym przez liczną mniejszość węgierską Zakarpaciu trwa spór dotyczący praw językowych i kulturowych ukraińskich Węgrów. Budapeszt stawia sprawę dość jednoznacznie: nie ma mowy o poprawnych relacjach z Kijowem, jeśli sprawa nie zostanie rozwiązana zgodnie z normami międzynarodowymi.

Jak zauważył serwis Politnavigator, na antenie 4 Kanału, prywatnego nadawcy ukraińskiego, wyemitowano wywiad z Pawłem Żebrowskim, byłym szefem donieckiej administracji obwodowej, deputowanym Rady Najwyższej, a obecnie przewodniczącym partii Platforma Republikańska. Żebrowski znany był m.in. z uwagi na pomysł totalnej ukrainizacji nazw własnych w części Donbasu kontrolowanej przez Kijów.

Ostatnio ukraińskiemu politykowi udało się podgrzać i tak napięte relacje z Węgrami, gdy publicznie zastanawiał się nad możliwą agresją węgierską na Zakarpaciu. „Obecnie nie może być mowy o aneksji tych ziem. Bo wystarczy jedna nasza, 128. brygada, by rozbić w drobny mak całą armię węgierską. Dlatego zamknięte są tam granice” – perorował.

Żebrowski dodał jednak, że za kilka dekad wszystko może się zmienić: „To nie znaczy, że coś nie może się stać w latach 2050. czy 2060., jeśli Ukraina będzie nadał słabnąć, a przede wszystkim, jeśli obniży się jej potencjał militarny. Ludzie nie mogą stać i przyglądać się bezczelnej polityce władz węgierskich wobec Ukrainy” – podkreślił polityk.

AD

Redakcja