AktualnościAgresja lotnicza Izraela przeciw Syrii

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

W wyniku wyprowadzonego z libańskiej przestrzeni powietrznej w okolicy Bejrutu ostrzału rakietowego centralnego regionu Syryjskiej Republiki Arabskiej (SRA) przez Izrael 24. listopada 2021 r. o godzinie 1.26 zginęło dwóch syryjskich cywilów, zaś sześciu żołnierzy Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA) i kolejny cywil zostało rannych. Inne źródła donoszą o trzech zabitych żołnierzach SAA.

Ataki wymierzone były w niesprecyzowane „obiekty” na terytorium Syrii w pobliżu Homs, najprawdopodobniej związane z obecnością Iranu lub Hezbollahu wspierających SRA w walce z prozachodnimi rebeliantami. Jak twierdzą źródła wojskowe Syrii, obrona przeciwlotnicza tego kraju zestrzelić miała kilka spośród rakiet.

Była to kolejna już agresja lotnicza Izraela przeciw SRA; poprzednie ostrzały miały miejsce 3. listopada, 8. listopada i 17. listopada (w ostatnim przypadku z okupowanych przez państwo żydowskie Wzgórz Golan). Dwóch żołnierzy SAA zostało rannych w ostrzale z 8. listopada, wcześniej jeden zaś zginął w nalocie na wieżę komunikacyjną wyprowadzonym 15. października 2021 r. z okupowanej przez jankesów bazy Al-Tanf na południu Syrii.

Ronald Lasecki

 

Redakcja